İran anlaşması: İsrail tepkili, Türkiye memnun

Telif hakkı Reuters

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran'la varılan nükleer anlaşmayı kınadı ve ABD Başkanı Barack Obama'ya bu anlaşmanın İsrail'in varlığını tehdit ettiğini söyledi.

Netanyahu ayrıca anlaşmanın İran'ın nükleer programını meşrulaştırdığını belirtti. İsrail lideri, daha iyi bir anlaşma elde edilene kadar dünyayı Tahran üzerindeki baskıyı devam ettirmeye çağırdı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Obama'nın Netanyahu'yu telefonla arayarak anlaşma konusunda bilgi verdiği söylendi.

Netanyahu Obama'ya anlaşmanın İran'ın "saldırganlığını ve terörünü" artıracağını söyledi.

Beyaz Saray ise, telefon görüşmesinde Obama'nın Netanyahu'ya, anlaşmanın İran'ın nükleer bir silah elde etmesine yönelik yolları kesecek devamlı bir çözüm için ciddi ilerleme anlamına geldiğini söylediğini açıkladı.

Obama ayrıca, anlaşmanın "İran'ın terörü desteklemesi ve İsrail'e yönelik tehditleri" açısından endişeleri azaltmadığını da belirtti.

Başkan Obama, anlaşmanın ayrıntılarını konuşmak için Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el Suud'u da telefonla aradı ve Suudi Arabistan ile Körfez İşbirliği Konseyi'ni, İran görüşmelerinin devamını konuşmak üzere toplantıya davet etti.

Telif hakkı AFP GETTY

Çavuşoğlu: Anlaşma sağlandığı için çok mutluyuz

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran'ın nükleer programı konusunda varılan anlaşmanın Türkiye tarafından olumlu karşılandığını söyledi ve. Çavuşoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bu anlaşma sağlandığı için çok mutluyuz" dedi.

Ajans haberlerine göre, Çavuşoğlu Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta yaptığı açıklamada, Türkiye ve Brezilya'nın 2010 yılındaki çabalarının ardından İran ile vardıkları nükleer anlaşmanın o dönemde desteklenmediğine dikkat çekti.

Mevlüt Çavuşoğlu, İran ile 5+1 ülkelerinin dün vardığı anlaşmada, Tahran'ın çizgisinin, 2010'da Türkiye ve Brezilya ile vardığı anlaşmadan daha geride olduğunu belirterek "Umarım Haziran sonunda İran, 2010 yılındakiyle aynı çizgiye gelir" şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye'nin, İsrail ya da İran olsun, istisnasız tüm bölge ülkelerinin nükleer silahlanmasına karşı olduğunu, buna karşılık barışçı amaçlar taşıyan nükleer teknoloji kullanımını desteklediğini söyledi.