Yalova'da bir öğretmen kendisi için yapılan 'saygı yürüyüşünde' öldü

Telif hakkı DHA

Yalova'da, Vali Selim Cebiroğlu'nun geçen hafta bir dershanede sınıftan kovduğu iddia edilen öğretmen Halil Serkan Öz'e destek için Cuma akşamı bir destek yürüyüşü düzenlendi.

Öz, yürüyüş sırasında kalp krizi geçirerek öldü.

Farklı eğitim sendikaları tarafından düzenlenen eylem sırasında rahatsızlanan Halil Serkan Öz hastaneye kaldırıldı.

Kalp krizi geçirdiği anlaşılarak Bursa'ya sevk edilen Öz, ambulans hastaneye varmadan yaşamını yitirdi.

Yalova Valisi Selim Cebiroğlu'nun incelemelerde bulunmak için gittiği Termal Fen Lisesi'nde Öz'ü, öğrencilerin önünde, kıyafetlerini beğenmediği için azarlayarak sınıftan kovduğu öne iddia ediliyor.

Eğitim-Sen, "Onurumuzu Çiğnetmeyeceğiz!" başlıklı bir bildiri yayımlayarak, Halil Serkan Öz için yarın yapılacak ilk derslere girmeme kararı aldı.

Baba Öz: Anarşist oğlum öldü

Öz'ün babası Kemal Öz ölüm üzerine Vali'ye tepki gösterdi:

"Ne diyeyim. Oğluma doyamadım. Siz söyleyin Yalova Valisi'ne oğlum öldü. Rahat olsun artık. Anarşist oğlum öldü, rahat etsin. Öğretmenden anarşist olur mu? Rahat etsin. Bu dünya ona da kalmaz. Aynen böyle söyleyin O'na. İçim yanıyor."

Eğitim-Sen'den Vali'ye eleştiri

Eğitim-Sen Yalova Şubesi Başkanı Cevat Güneş de, sendikalarının bir üyesi olduğunu belirttiği Öz'ün ölümüyle ilgili Yalova Valisi'ni eleştirdi:

"Geçen hafta Yalova Valisi tarafından öğretmen arkadaşlarımıza, öğrencilerimize yapılan hakareti 4 sendika olarak protesto yürüyüşü yaptık. Yürüyüşümüzün sonuna doğru arkadaşımızın fenalaştığı haberi geldi. Baskıya dayanamadı, sindiremedi, kabullenemedi. Yalova Valisi'nin tutumu kendisinde büyük bir tahribat yaratmıştı."

"Bu saatten sonra arkadaşımızın ölümüne sebep olan Yalova Valisi ile ilgili her türlü girişimde bulunacağız."

Vali'den başsağlığı mesajı

Yalova Valisi Selim Cebiroğlu ise ölüm üzerine bir başsağlığı mesajı yayınladı.

Cebiroğlu mesajda şunları söyledi:

"Yalova olarak, eğitim camiamızın üyesi değerli personelimiz, Fen Lisesi Öğretmeni Halil Serkan Öz'ün vefatının derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına sabır, tüm eğitim çalışanlarına başsağlığı dilerim."