Obama'dan İsrail'e güvence: Her zaman yanınızdayız

Telif hakkı Reuters

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, İran'la varılan nükleer anlaşmadan kaygı duyan İsrail'e, "en büyük destekçileri olmaya devam edecekleri" yolunda güvence verdi.

Barack Obama, "Birilerinin sataşması halinde, Amerika İsrail'in yanında olacak" dedi.

ABD'de bazı çevreler Obama'yı İran'a fazla ödün vermek ve İsrail'in güvenliğini tehlikeye atmakla suçluyor.

Obama, New York Times gazetesine verdiği demeçte ise suçlamaları şu sözlerle reddetti:

"Benim yönetimim döneminde, ya da benim yaptıklarımın sonucu olarak İsrail'in tehlikeye daha açık hale gelmesini önemli bir başarısızlık addederim."

Obama, anlaşmanın "terörü ve saldırganlığı artıracağını" söyleyen Netanyahu'nun kaygılarını ise anladığını belirterek, "İsrailliler, daha önce İsrail'i yok etme tehdidinde bulunan, kin dolu anti-semitik açıklamalar yapan İran'dan kaygı duymakta haklı" dedi.

'İsrailliler kaygı duymakta haklı'

Barack Obama bununla birlikte, İran'la varılan anlaşmanın "Orta Doğu'da nükleer silahların yayılmasını engellemek için benzersiz bir fırsat sunduğunu" söyledi.

İsviçre'de geçen Perşembe 5+1 ülkeleriyle (BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ABD, Çin, Rusya, İngiltere ve Fransa ile Almanya) İran arasında sekiz gün süren görüşmelerden sonra bir çerçeve anlaşma üzerinde uzlaşılmıştı.

30 Haziran'a kadar nihai şeklini alması hedeflenen anlaşma uyarınca, İran nükleer silah yapımında kullanılabilecek zenginleştirilmiş uranyum stoğunu üçte iki oranında azaltacak.

Tahran'ın uranyum zenginleştirmekte kullanılan santrifüjlerin büyük bölümünü de devre dışı bırakacak.

Bu adımların karşılığında, İran'a nükleer faaliyetleri için konulan yaptırımlar aşamalı olarak kaldırılacak.

İlgili haberler