Chapel Hill cinayetleri: Hicks idama mahkum edilebilir

Craig Stephen Hicks Telif hakkı AP

Kuzey Carolina'da 3 Müslüman öğrenciyi öldürmekle suçlanan Craig Stephen Hicks'in idam cezasına çarptırılabileceği bildirildi.

Üst Mahkeme yargıcı Orlando Hudson Jr, savcılığın elinde iki ağırlaştırıcı unsur bulunduğunu belirtti ve bunların "idam cezasını gerektirebileceğine" hükmetti.

Craig Stephen Hicks; Deah Barakat, eşi Yusor Mohammad Abu-Salha ve 19 yaşındaki kız kardeşi Razan Mohammad Abu-Salha'yı öldürmekle suçlanıyor.

Savcı, Hicks'in söz konusu üç kişinin kapılarına gidip üçünü de vurarak öldürdüğünü bildirdi.

Maktullerin ailesi, Hicks'in onları dini kimlikleri yüzünden hedef aldığını savunarak zanlının nefret suçundan yargılanmasında ısrarlı.

İkinci soruşturma

Federal yetkililerin ayrı bir soruşturma başlattıkları ve Hicks'e karşı yeni suçlamalar yöneltilebileceği ancak şu aşamada bir insanın hüküm giyebileceği en büyük suç olan kasten adam öldürme üzerinde odaklanıldığı belirtildi.

Şubat ayında 3 Müslüman öğrencinin öldürülmesi uluslararası düzeyde büyük tepki yaratmış, özellikle sosyal medyada #ChapelHillShooting etiketi yüzbinlerce defa kullanılmıştı.

Başkan Barack Obama da cinayetleri, "vahşi, şok edici ve kabul edilemez" sözleriyle kınamış, Amerika'da hiç kimsenin görünüşleri veya inançları yüzünden hedef ilan edilemeyeceğini söylemişti.

Craig Stephen Hicks'in eşiyle yaşadığı dairede, teslim olduğunda taşıdığı tabancaya ek olarak onlarca silah bulunmuştu.

Hicks'in bilgisayarında, evinin civarında otomobillerin nasıl park edildiğine ilişkin çok sayıda fotoğraf ve not da bulunmuştu.

Komşuları Hicks'i bazen belinde tabancasıyla, park yeri ve yüksek sesli müzik dinleme konusunda sık sık atışan öfkeli bir şahıs olarak tanımlamıştı.

Aile ise Facebook sayfasındaki Müslüman karşıtı paylaşımlara dikkat çekiyor.

İlgili haberler