Erdoğan: En pahalı doğalgazı İran'dan alıyoruz

Telif hakkı AFP

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tahran'da İranlı mevkidaşı Hasan Ruhani'yle düzenlediği ortak basın toplantısında doğalgaz fiyatından şikayetçi oldu.

Erdoğan, "En pahalı doğalgazı İran'dan alıyoruz. Bu noktada olmak istemeyiz. Bunu uygun bir yere getirmemiz lazım" dedi.

Konuşmasında Irak ve Suriye'de yaşananlara da değinen Erdoğan, "Kim kimi öldürüyor diye baktığımızda, mezhebe bakmıyorum. Beni Müslüman ilgilendiriyor" diye konuştu.

"Bu kana, bu zulme son vermeliyiz" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizler de bu işte ne kadar arabuluculuk yapabiliyoruz bunların üzerinde duralım ve netice alalım diye düşünüyorum" dedi.

Telif hakkı AP

Ruhani: Yemen'de kan sona ermeli

İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise Erdoğan'a nükleer konusundaki destekleri nedeniyle teşekkür etti.

Ruhani, nükleer konusunda dünyanın önde gelen ülkeleri ile varılan anlaşmanın İran ve Türkiye arasındaki ekonomik bağları geliştirebileceğini de söyledi.

İran lideri Erdoğan'la görüşmesinde Yemen konusunu da ayrıntılı olarak konuştuklarını ve bazı ortak noktalar bulduklarını söyledi.

Ruhani, Erdoğan'la beraber Yemen'de "savaşın ve kanın hemen sona ermesi" konusunda ortaklaştıklarını söyledi.

'Yerel parayla ticaret' talebi

Cumhurbaşkanı Erdoğan basın toplantısında "Dost ve kardeş iki ülke olarak birbirimizle dayanışma içinde olmazsak kiminle dayanışma içerisinde olacağız" ifadelerini de kullandı.

Erdoğan, İran'la enerji dışı ürünlerde 30 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefini yakalamak gerektiğini söyleyerek, döviz kurunda başka paraların baskısı altında kalmak istemediklerini, İran'ın yerel para birimi ile ticaret yapılabileceğini söyledi.

Erdoğan bu konuda "nihai adımları hala atamadık" diye konuştu.

Vekillerden mektup

Telif hakkı AFP GETTY

Ruhani'nin resmi davetlisi olarak Tahran'a giden Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı tarafından resmi törenle karşılandı.

İran'ın yarı resmi Fars Haber Ajansı'nın haberine göre ise 65 milletvekili Cumhurbaşkanı Ruhani'ye bir mektup gönderdi.

Mektupta Ruhani'den, "Erdoğan'ı basiretsiz açıklamalarını tekrarlamaktan kaçınması için ciddi şekilde uyarması" istendi.

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Sözcüsü Hüseyin Nakavi Hüseyni de, "Ülkeyi aşağılayan birisinin ayaklarının altına kırmızı halı sermek diplomasimiz için utanç vericidir. Hükümet, Erdoğan’ın İran'a yönelik sözlerinden sonra bu ziyaretin yapılmasına izin vermemeliydi. Bu ziyaret ya iptal edilmeli ya da ertelenmeliydi" dedi.

İran basınında eleştiri

İran medyasından da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eleştiri var.

TIKLAYIN: İran basınının Erdoğan'ın ziyareti hakkındaki yorumları

Cumhuriye İslami gazetesi bu ziyaretin "İran halkından özür dilemesi için" Erdoğan'a bir fırsat sunduğunu belirterek şöyle dedi:

"Erdoğan el-Suud'un Yemen'e askeri saldırısını desteklerken, İran'ı ülkeye müdahale etmekle suçladı ve İran'ın DAEŞ'in (IŞİD) yerini almaya çalıştığını söylemeye cüret etti. Ülkesini, çeşitli teröristlere, özellikle DAEŞ'e yuva haline getiren birisi, nasıl olur da İran'ı, savaşmış ve Irak ile Suriye'deki operasyonları çökertmiş olduğu DAEŞ'le bir tutabilir? Türkiye Cumhurbaşkanının İran halkından ve hükümetinden özür dilemesi için bir fırsat doğdu."

Telif hakkı c

Reformcu gazetelerden Şahrevand "Osmanlı Don Kişot'u Tahran'da" başlıklı bir karikatür yayımlarken, reformcu Şark gazetesi de, Erdoğan'ın çeşitli nedenlerle İran'ı ziyaret ettiğini, bölgesel ve uluslararası konuların yanı sıra ikili ve çok yönlü ilişkilerin de ele alınacağını belirtti.

Başka bir reformcu gazete Ganun (Kanun) da yer alan bir yorumda da Erdoğan'ın ziyaretinin Orta Doğu'da gerilimin düşürülmesi için bir fırsat olduğu belirtildi.

Yorumda şöyle denildi:

"Uluslararası ilişkiler sadece dostlarla konuşmaktan ibaret değildir. Eğer İran ABD gibi bir düşmanla müzakere ediyorsa neden aynısını Türkiye ve Suudi Arabistan'la da yapmasın. Orta Doğu savaşlardan usandı. Gerilimi düşürmek için Erdoğan'ın ziyareti gibi fırsatlar kaçırılmamalı."

Altı bakan eşlik ediyor

Erdoğan'a İran ziyaretinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan eşlik ediyor.

Ankara'dan Tahran'a 4 yıl aradan sonra Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan günübirlik ziyarette Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin ikinci toplantısı da gerçekleştirilecek.

Erdoğan, Tahran'da İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ile de görüşecek.

İlgili haberler