Türkiye'de sosyal medyaya erişim engeli İngiliz basınında

Telif hakkı REUTERS

İngiliz gazeteleri, Türkiye'de, DHKP-C militanları tarafından rehin alınan Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın başına silah dayalı halde çekilen fotoğraflarının paylaşıldığı gerekçesiyle, Twitter ve diğer sosyal medya sitelerine erişimin geçici olarak engellenmesine sayfalarında yer verdi.

Guardian gazetesi, Kiraz'ı rehin alınmış halde gösteren fotoğrafları yayımlayan 166 siteye daha erişim yasağı getirildiğine ve 7 gazete hakkında da cezai soruşturma başlatıldığına dikkat çekti.

Haberde, Hürriyet gazetesinin internet sayfasında, erişim yasağını aşmak için izlenmesi gereken yolları yayımladığı, sosyal medya kullanıcılarının da "Twitter yasağını Twitter'dan öğrendik" gibi, yasakla alay eden paylaşımlarda bulunduğu belirtiliyor.

Telif hakkı EPA

'Türkiye listede başı çekiyor'

Daily Telegraph gazetesi de, Twitter'dan içerik kaldırılması taleplerinin ülkelere dağılımını gösteren interaktif bir harita paylaştı ve Türkiye'nin en çok içerik kaldırılmasını isteyen ülkelerden olduğuna işaret etti.

Twitter Şeffaflık raporunun 1 Temmuz - 31 Aralık tarihleri arasındaki rakamlarını da bir tabloda gösteren gazete, Türkiye'nin 500'e yakın talebiyle listede başı çektiğini ardından da Rusya, Almanya ve Fransa'nın geldiğini kaydetti.

Haberde, "Harita ve grafiğin gösterdiği gibi Türkiye son dönemde ifade özgülüğüne yönelik kısıtlamaların artışına şahit oldu" ifadesi yer aldı.

Independent gazetesi ise erişim engeliyle ilgili haberinde Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın sosyal medya sitesilerine yönelik engelleme talebi için "terörist propaganda yaydıklarına" dair sözlerini ekledi.

Gazete ayrıca, hükümet yetkililerinin daha önceki açklamalarında da savcının eşi ve çocuklarının fotoğraflardan duydukları rahatsızlığı dile getirdiklerini belirtti.

İlgili haberler