Yunanistan Başbakanı Tsipras Rusya yolcusu

Aleksis Tsipras Telif hakkı Reuters

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmelerde bulunmak üzere bugün Moskova'ya gidecek. İki lider yarın bir araya gelecek.

Tsipras'ın Rusya gezisi Yunanistan'ın yakında elindeki nakit parayı tüketeceğinden kaygı duyulduğu bir dönemde gerçekleşecek.

Yunanistan yetkilieri Tsipras'ın ziyaretinin amacının Avrupa Birliği ile Rusya arasındaki ilişkileri ele almak olduğunu belirtiyor.

Bazı yorumcular ise Atina'nın, Batılı alacaklılarıyla sorunlu ilişkilerinin çökmesi ihtimaline karşılık, Moskova ile ilişkilerini geliştirmek istediğini söylüyor.

Yunanistan'ın Perşembe günü Uluslararası Para Fonu'na (IMF) 486 milyar dolar geri ödeme yapması bekleniyor.

'Borç istemiyoruz'

Bu arada Reuters haber ajansı Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov'un, Yunanistan'ın Moskova'dan borç istemediğini söylediğini aktardı.

Tsipras, geçen hafta Rusya'nın Tass haber ajansına verdiği mülakatta AB'nin Rusya'ya uyguladığı ekonomik yaptırımların "çıkmaz bir yol" olduğunu söylemişti.

Yunanistan Başbakanı, Moskova'nın misilleme olarak AB'den gıda ithalatına ambargo uygulamasının, Yunan ekonomisine büyük zarar verdiğini belirtmişti.

Hellenic Foundation for European and Foreign Policy adlı enstitüden siyasi yorumcu Yorgos Tzogopulos ise Associated Press haber ajansına verdiği mülakatta, Yunanistan'ın Rusya'yla yakınlaşmasının AB'yi kışkırtma amacını taşımadığını söyledi.

Ancak Tzogopulos bu adımlarla, Atina'nın ulusal ekonomisine mali kaynak sağlanmasını güvence altına alabilmek için teorik olarak başka seçenekleri bulunduğunu gösterip baskı yapabileceğini vurguladı.

İlgili haberler