Obama: Küba politikamızdaki değişim dönüm noktası

Telif hakkı EPA

ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinin Küba politikasındaki değişimin Amerika kıtasının tamamına yaklaşımı konusunda bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

Panama'da düzenlenen Amerika kıtası ülkeleri toplantısında konuşan Obama, ABD'nin geleceğe odaklandığını ve ideolojik savaşların parçası olmak istemediğini vurguladı.

Amerikan Başkanı, ekonomik büyümeye yeni bir ivme kazandırmak ve Amerika kıtasının daha rekabetçi olmasını sağlamaya yardımcı olmak istediklerini de kaydetti.

Küba lideri Raul Castro da, zirvede yaptığı konuşmada, Obama'yı 'dürüst bir insan' olarak niteledi.

Zirvenin açılışında tokalaşan iki liderin gündeminde cumartesi akşamı için de ikili bir görüşme var.

Washington'dan gelen haberler, Obama yönetiminin Küba'yı teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarmaya hazırlandığına işaret ediyor.

Küba'nın listede yer alması iki ülke arasındaki ilişkilerin yakınlaşmasının önündeki en önemli engellerden biri olarak görülüyordu.

Ancak iki ülke arasındaki yumuşamanın ABD ile Venezuela arasındaki gerilim nedeniyle gölgede kalma riski var.

Telif hakkı AFP

Panama'da sivil toplum liderlerinin düzenledikleri forumda cuma akşamı konuşan Obama, ''Bu yarım kürede ABD'nin hiç hesap vermeden bölgenin içişlerine karışabildiğini varsaydığı günler artık geride kaldı'' dedi.

Venezuela-ABD arasında gerilim

Küba ile ABD arasındaki yumuşama iklimi Venezuela ile ABD arasında yaşanan gerginliklerle bir zıtlık oluşturuyor.

Telif hakkı Reuters

Caracas ile Washington arasında diplomatik ilişkiler büyükelçilerin karşılıklı olarak gönderilmiş olması nedeniyle kopmuş durumda.

Gerilim, ABD'nin insan hakları ihlalleriyle suçladığı bazı Venezuelalı yetkililer hakkında yaptırım uygulamasıyla tırmandı.

'Empreyalizm değil, barış zamanı'

Obama da, yaptırımlar çerçevesinde Venezuela'yı ABD'nin ulusal güvenliğine bir tehdit olarak niteledi.

Venezuela lideri Nicolas Maduro, kararın geri alınması için 10 milyondan fazla imza toplarken, ziyaretinin başında ABD'nin Panama işgalinde hayatını kaybedenler anısına inşa edilen anıtı ziyaret etti.

Maduro, ''bu emperyalizm değil, barış zamanı'' diyerek, ''Venezuela'ya saygı gösterilmesi için mücadele ettiklerini, yapıcı bir anlayışla saygıya dayalı 'tarihi adımlar' atmak istediklerini'' söyledi.