İngiltere'de 'Göçmenim, yedi yıldır hayatınızı kurtarıyorum' kampanyası

Telif hakkı bbc
Image caption Afişlerden birisinde Polonya doğumlu itfaiyeci Lukas Belina "7 yıldır hayat kurtarıyorum. Bir sonraki siz olabilirsiniz" diyor. Diğer afişte ise Kenya doğumlu öğretmen Baljeet Ghale, 2 bin 400'den fazla çocuğa İngilizce öğrettiğini belirtiyor.

İngiltere'de yabancı düşmanlığıyla mücadeleye yönelik bir kampanya başlatıldı.

Ülkeye emek göçünün topluma katkılarının altını çizmeye yönelik afiş kampanyasının adı I am an immigrant (Ben bir göçmenim)

Afişlerde, ruh sağlığı hemşiresinden avukata, farklı mesleklerden 15 göçmen görüntüleniyor.

Kampanyaya geniş çaplı destek

Kampanya, sivil toplum kuruluşu Yabancı Düşmanlığı Karşıtı Hareket tarafından hazırlandı ve halkın katkılarıyla finanse edildi.

Kampanya için toplanan bağışlar 44 bin sterline ulaşmış durumda.

Afişlerdeki göçmenlerin fotoğraflarını ünlü moda fotoğrafçısı Philip Volkers çekti.

Telif hakkı bbc
Image caption Trinidad Tobago doğumlu akıl hastalıkları hemşiresi Rosemarie Ramkisoon, "15 yıldır insanlara depresyona karşı mücadele konusunda destek oluyorum" diyor.

Afişler, 400 metro istasyonu ile 550 demiryolu istasyonunda ve ülke genelinde billboardlarda sergileniyor.

Kapsayıcı toplum talebi

Kampanya yöneticilerinden Habib Rahman, "Sıradan insanlardan gelen olağanüstü destek, birçok kişinin yabancı düşmanlığından ne kadar bıkmış olduğunu gösteriyor. Binlerce kişi hoşgörüsüzlüğü reddettiklerini ve farklılıklara açık, kapsayıcı bir toplum istediklerini söylüyor" diyor.

Kampanya göçmenlerin ekonomiye önemli bir katkı yaptığını, İngiltere'nin kültürünü zenginleştirdiğini ve kamu hizmetlerinde standardı yükselttiğini savunuyor.

Çok kültürlü ve müreffeh bir İngiltere'nin nesiller boyunca göçün ürünü olduğunun altı çiziliyor.

Bir İşçi Partisi sözcüsü BBC Newsbeat'e yaptığı açıklamada "Göç ekonomik ve sosyal hayatımıza önemli katkılarda bulundu ama iyi biçimde kontrol edilmesi gerekir" dedi.

Muhafazakar Parti'den henüz bir açıklama gelmedi.