Akdeniz'de kaçak göçmen gemisi battı: 400 ölü

Telif hakkı AP

Libya'dan İtalya'ya ulaşmak üzere yola çıkan, kaçak göçmen taşıyan bir geminin alabora olması sonucu, 400 dolayında göçmenin hayatını kaybettiği bildiriliyor.

Uluslararası yardım kuruluşu Save the Children, hayatını kaybedenlerin çoğunun çocuk ve genç olduğunu, ailelerinin yanlarında olmadığı bildirdi.

Aynı gemide bulunan 144 kaçak göçmen kurtarıldı. Kurtarılanlardan çoğu Afrikalı.

Deniz ve havadan arama çalışmaları sürüyor. Şimdiye kadar sadece 10 dolayında cesede ulaşılabildi.

Gemi Pazartesi günü Libya'dan hareket etmişti. Kurtulabilenler, 550 göçmen taşıyan geminin Libya'dan yol çıktıktan bir gün sonra alabora olduğunu anlattı.

Bölgede havaların ısınmasıyla birlikte, kaçak göçmen taşıyan tekne ve gemilerin sayısının da arttığı bildiriliyor.

Avrupa Birliği, Cuma'dan bu yana Akdeniz'de 8.000'den fazla kaçak göçmenin kurtarıldığını açıkladı.

İtalya İçişleri Bakanlığı, ülke topraklarına ulaşacak çoğu çocuk yaştaki yeni göçmenler için gerekli hazırlıkların yapılması konusunda talimat verdi.

Telif hakkı AP

'Arama-kurtarma çalışmaları yetersiz'

2015 yılında, son olay hariç, yaklaşık 500 göçmen Afrika'dan İtalya'ya geçmek isterken boğularak hayatını kaybetti.

Birleşmiş Milletler, bu sayının geçen yılın aynı dönemine göre 30 kat yüksek olduğuna işaret ediyor.

BM ayrıca Kuzey Afrika'dan Avrupa'ya ulaşma çabasındaki göçmenlerin hayatının kurtarılması için daha büyük çaba harcanması gerektiğini bildirdi.

Örgüte bağlı Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin sözcüsü Laurens Jolles, BBC'ye verdiği demeçte, şimdiki haliyle göçmen kurtarma çabalarının çok yetersiz olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği geçen yıl, deniz kurtarma operasyonlarını azaltmıştı. Kimi çevreler kurtarma operasyonlarının daha fazla insanı göçe özendirdiğini savunuyor.

Libya'daki son derece kalabalık bir göçmen merkezine giden BBC muhabiri, 500 kişinin tek bir tuvaleti kullanabildiğini ama yine de göçmenlerin "hayatımız o kadar kötü ki, Avrupa'ya gidebilmek için tehlikeli yolculuğa hazırız" dediklerini aktarıyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü de (Human Rights Watch), "göçmen ve sığınmacılar açısından dünyanın en tehlikeli denizi" diye tanımladığı Akdeniz'de, son olarak 400 kişinin öldüğü haberinin, AB'yi, kapsamlı bir arama-kurtarma operasyonu uygulamaya mecbur etmesi gerektiğini bildirdi.

İlgili haberler