Çin resmi ajansı Şinhua sahte Twitter takipçisi mi aldı?

Telif hakkı n

Çin resmi haber ajansı Şinhua'nın Twitter'da takipçi satın almış olabileceği öne sürüldü.

Geçen Mayıs'ta yapılan bir incelemede, ajansın İngilizce servisi @XHNews'un takipçilerinden sadece yüzde 11'inin gerçek olduğu tespit edilmişti.

Bir hesabın "sahteliği"; takip ettiği hesap sayısına, takipçilerine, attığı mesajların sayı ve niteliğine bakılarak belirleniyor.

Çok sayıda Twitter takipçisi olan hesaplarda yüzde 70 ve üzerinde takipçinin "gerçek" görünmesi normal kabul ediliyor.

Huffington Post'un haberine göre, popüler sosyal medya platformundaki sahte hesapları tespit eden TwitterAudit geçen ay 5 bin kullanıcıyı örnekleyerek Şinhua'nın 1,56 milyon kullanıcısının ne kadar aktif olduğunu yeniden ölçtü.

Bunun sonucunda şimdi Şinhua takipçilerinin yüzde 86'sının gerçek olduğu düşünülüyor.

Bu durum Twitter'ın "zombi" hesapları sistemden sildiğine işaret ediyor.

'Takipçi satın almak çok kolay'

TwitterAudit'in kurucularından David Caplan, Huffington Post'a yaptığı açıklamada, Şinhua'nın daha meşru görünmek için bir aşamada takipçi satın almış olabileceğini belirterek, "Takipçi satın almak çok kolay. Google'da bir arama yapmanız yeterli. Takipçi satan birçok site var" dedi.

Caplan "Sahte takipçi sektörü hesapların gerçek gibi görünmesi için çok iyi çalışıyor. Bu yüzden Twitter aktif şekilde sahte kullanıcıları araştırıyor ve bunları düzenli olarak siliyor" diye konuştu.

Socialbakers.com adlı benzer bir siteye göre, Şinhua'nın takip ettiği hesapların sayısı 15 Mart'ta aniden 450'den 81'e düştü.

Bu da Twitter'ın yine "sahte hesap temizliği" yaptığına işaret ediyor.

Bir kullanıcı, Şinhua'nın şüpheli hesap aktivitesini izlemeye aldı.

@6Jing, "Fake Followers Watch" (Sahte Takipçi İzleme) adlı kullanıcının iddiasına göre Şinhua 9 Mayıs'ta 25 bin kullanıcı "satın aldı".

Birkaç gün içinde Şinhua'nın takipçi sayısında görülmedik bir artış oldu, yüzbinlerce yeni kullanıcı geldi.

30 Mart'ta Şinhua'da yayımlanan bir haberde, ajansın Associated Press ile sosyal medya ortaklığına girdiği belirtildi.

Ancak AP'nin medya ilişkileri sorumlusu Paul Colford, 3 Nisan'da Sydney Morning Herald gazetesine açıklamasında iki ajans arasında böyle bir anlaşma olmadığını söyledi.

Çin'de devlet destekli yayın organları Global Times'ın 28 bin ve People's Daily'nin İngilizce hesaplarının 93 bin civarında takipçisi var.

Şinhua, 1,5 milyonu aşan takipçisiyle ülkenin Twitter'daki en popüler haber kuruluşu.

Twitter ve Şinhua, iddialar konusunda yorum yapmadı.

İlgili haberler