Erbil'de ABD konsolosluğu yakınında bombalı saldırı

Irak'ın Kürdistan Bölgesel Yönetimi başkenti Erbil'in merkezinde bir patlama meydana geldi.

Erbil'den gazeteci Mustafa Kerim, BBC Türkçe'ye, kentin Hristiyan mahallesi Ankawa'daki ABD konsolosluğu binasının arka kapısı yakınında TSİ 18.00 sularında bir aracın infilak ettiğini söyledi.

Patlamayı doğrulayan Reuters ajansı görgü tanıklarına dayanarak, ardından silah sesleri duyulduğunu bildirdi. Mustafa Kerim de, patlamanın hemen ardından kısa süreli bir çatışma yaşandığını aktarıyor.

Patlamanın bir intihar eylemi olup olmadığı henüz bilinmiyor. Ancak Mustafa Kerim, o bölgede park etmenin yasak olduğunu, dolayısıyla patlamanın seyir halindeki bir araçta meydana gelmiş olma olasılığının yüksek olduğunu söylüyor.

Ankawa, Erbil'in merkezine yakın, yoğunlukla Hıristiyanların yaşadığı bir semt.

BM temsilciliği ile bazı sivil toplum örgütlerinin merkezleri de bu bölgede.

Kentte Cuma günü tatili olmasına karşın, bölge Erbil'in en canlı yerlerinden biri.

Mustafa Kerim, patlamanın yakınındaki ABD konsolosluk binasının beton duvarlar ve yine beton bariyerlerle korunduğunu, girişte de ağır silahlı güvenlik görevlilerinin bulunduğunu aktarıyor.

Henüz olayda can kaybı olup olmadığına ilişkin bilgiler alınamadı.

AP ajansına, ismini vermeden bilgi veren bir yetkili, konsolosluk personeli ya da güvenlik görevlilerinden ölen olmadığını söyledi.

Patlamanın etkisiyle çevredeki araçların alev aldığı bildiriliyor.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil bu tür saldırıların Irak'ın diğer bölgelerine göre çok nadir olduğu bir yer.

Son olarak geçen yılın Kasım ayında vilayet binasına yönelik bir araç saldırısı olmuştu.