HDP Genel Merkezi'ne silahlı saldırı

Ankara'da Halkların Demokratik Partisi'nin genel merkez binasına silahlı saldırı düzenlendi.

Saldırıda ölen ya da yaralanan olmadı, partinin tabelalarına kurşunların isabet ettiği belirtiliyor.

Saldırının gece yarısından sonra meydana geldiği bildirildi.

Saldırganın bir araçtan ateş açtığı, parti binasını koruyan polisin de saldırganlara ateşle karşılık verdiği gelen haberler arasında.

Partinin güvenlik kameralarından da bir araçtan ateş açıldığı, parti binasını koruyan polisin de saldırganlara ateşle karşılık verdiği görülüyor.

Olay sırasında çevrede bulunan araçlara da kurşunların isabet ettiği bildirildi.

Sırrı Süreyya Önder: HDP'ye karşı provokasyon

Saldırıyla ilgili bir açıklama yapan HDP milletvekili ve Ankara adayı Sırrı Süreyya Önder, olayın TSİ 4:00 civarında meydana geldiğini söyledi.

Önder, ''Beyaz bir aracın üzerinden silahlarla ateş ediliyor. Bizim binada bekleyen görevli arkadaşlarımız ve binanın önündeki polisler müdahale ediyorlar. Araç uzaklaşıp gidiyor, polis civardaki güvenlik kameralarından aracın plakasını ve içindekileri tespit etmeye çalışıyor'' dedi.

Saldırıyı, 'HDP'nin barajı aşmaması için yapılan provokasyon' olarak niteleyen Önder, ''Bütün bunlara karşı inadına ve ısrarla barışı, demokratik siyaseti savunmaya da kararlıyız. Saldırganlar ve onları örgütleyenlerin bilmesinde fayda var. Israrla barış, demokratik siyaset demeye devam edeceğiz" dedi.

Saldırganların birden fazla kişi olduğunu söyleyen Önder, saldırganların polis kulübesini de hedef aldığını ve polisin saldırganların arkasından bir iki el ateş ettiğini ifade etti.

HDP Merkez Yürütme Kurulu da saldırı sonrası yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Hükümeti seçim güvenliğini sağlaması yönünde uyarıyoruz ve faillerin bir an önce yakalanmasını bekliyoruz” denildi.

Akdoğan: Silah provokasyon demektir

Başbakan Ahmet Davutoğlu, saldırıyı demokrasi ve istikrarı hedef aldığını belirterek kınadı, bütün siyasi partileri Türkiye'nin neresinde olursa olsun şiddete karşı ortak tavır almaya çağırdı.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan da saldırıya ilişkin açıklamasında, “Bunu kınıyorum, silah 'provokasyon' demektir” ifadesini kullandı.

Seçim süreçlerinde “kirli birtakım eller”in devreye girdiğini söyleyen Akdoğan, şunları kaydetti:

“Provokasyon çıkarmaya çalışırlar, gerilimi artırmaya çalışırlar. Terör kimden gelirse ve kime karşı olursa olsun hedefine bakmadan, kaynağına bakmadan hep kınarız.”