Davutoğlu'ndan 1915 mesajı: Osmanlı Ermenilerini saygıyla anıyoruz

Telif hakkı AFP

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1915 olaylarının 100. yılına ilişkin açıklamasında 24 Nisan günü Ermeni Patrikhanesince bir dini tören düzenleneceğini söyledi ve "Osmanlı Ermenileri tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de anılacaktır" dedi.

Davutoğlu'nun resmi açıklamasında şu ifadeler yer aldı: "Birinci Dünya Savaşı koşullarında bu acıları yaşayan, farklı etnik ve dini kökene mensup milletlerin torunları olarak yaşananları anlıyor, hayatını kaybeden masum Osmanlı Ermenilerini saygıyla anıyor, torunlarına taziyelerimizi sunuyoruz."

TIKLAYIN: SOYKIRIM MI, TEHCİR Mİ?

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakan olduğu dönemde, 23 Nisan 2014 tarihinde yayınladığı mesajda belirtildiği gibi, 'Türkiye ve Ermenistan'ın, birlikte, kendilerine yakışır bir törenle' Osmanlı Ermenilerini anmaları çok daha anlamlı olurdu."

"Tarih siyasete alet edilmediğinde, bu olgun ve erdemli duruşun gerçekleştirileceğine inanıyoruz."

'Hakikat için adil hafıza'

Telif hakkı AFP

Davutoğlu, 1915'te hayatını kaybedenleri 'acılar arasında ayrım gözetmeden hatırlamanın Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihi sorumluluğu ve insani görevi olduğunu' belirtti ve "acılarımızın hafiflemesi için hayatını kaybedenleri hatırlamak kadar, geçmişle dürüstçe yüzleşmenin de önemi olduğuna inanıyoruz" diye ekledi.

TIKLAYIN - ROBERT FISK: ERMENİLER 'İYİ TÜRKLERİ' ONURLANDIRMALI

Başbakan'ın mesajı şöyle devam ediyor:

"Yüz yıl önce Türk ve Müslüman Osmanlı vatandaşlarının maruz kaldığı sürgün ve katliamların derin izleri bugün de hafızalardadır. Bu gerçeği görmezden gelmek, acılar arasında ayrım gözetmek, tarihi bakımdan yanlış olduğu kadar vicdanen de kabul edilemez. Nitekim geride bıraktığımız yıllar, çatışan hafızaların birbirine dayatılmasının sonuç getirmeyeceğini göstermiştir."

"Bu çerçevede, tüm Osmanlı vatandaşlarının hafızasına ve vicdanına saygı gösterilmesi, seslerine kulak gerilmesi gerekmektedir. Hakikate ulaşmak için adil hafıza, duygudaşlık, saygılı bir dil, makul ve nesnel bakış yeterlidir. Türkiye, tüm görüşlerin serbestçe dillendirilip, özgürce tartışılabildiği, her türlü belge bilginin soruşturulabildiği bir ortam sağlayarak, ortak geleceği inşa etme hedefi doğrultusunda önemli pozitif adımlar atmaktadır."

"Bu duygu ve düşüncelerle, 1915 yılında, tehcir sırasında hayatını kaybeden Osmanlı Ermenilerini bir kez daha saygıyla anıyor, çocuklarının ve torunlarının acılarını paylaşıyoruz."

Arınç: Bilerek, kasıtla ve isteyerek soykırım yapmadık

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da Bakanlar Kurulu toplantısının ardından 1915 olaylarına ilişkin açıklamasında, "Bilerek, kasıtla ve isteyerek soykırım yapmadık" dedi.

Telif hakkı AFP

TIKLAYIN: AVRUPA PARLAMENTOSU'NDAN 'SOYKIRIM' KARARI

Arınç şu ifadeleri kullandı: "Geçtiğimiz her 24 Nisan'da biz nasıl Çanakkale Savaşlarını büyük bir zafer olarak kutluyor ve o savaşların insanlığa kazandırdığı değerlerden bahsediyorsak Ermeni Diasporası da her yıl 24 Nisan'ı kendileri için bir soykırım olarak düşünüyorlar ve bu konuda çaba sarf ediyorlar."

"Biz tarihimizde böyle bir kara sayfanın olmadığına inanıyoruz. Biz hiçbir zaman ihanet etmedik. Bilerek, kasıtla ve isteyerek soykırım yapmadık. Dünyada soykırım yapanlar da bellidir. Kayıtlar altına alınmıştı. BM'nin soykırım tarifi içerisinde Türkiye'de 1915'te yaşanan olaylar girmez. Biz kendimizden eminiz."

Almanya'dan 'soykırım' metni

Avrupa Parlamentosu (AP) geçen hafta 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelendiren karar tasarısını oy çokluğuyla kabul etti. Kabul edilen metinde, "1915-1917 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu topraklarında gerçekleşen trajik olayların 'soykırım' olduğu" belirtiliyor ve Türkiye'ye 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanıma, arşivlerini açma çağrısı yapılıyor.

Hürriyet.com.tr'nin haberine göre Almanya Parlamentosu da Cuma günü 1915 olaylarının 100. yılını anma toplantısında yaşananların 'soykırım' olarak tanımlanmasını öngören metin üzerinde anlaştı.

Habere göre, hükümet partilerinin milletvekillerinin onayına sunacağı metinde şu ifadeler yer alıyor:

"Biz önergede o zamanki Jön Türk rejiminin talimatıyla 24 Nisan 1915'te Osmanlı Konstantinopolü'nde bir milyonu aşkın etnik Ermeni'nin planlı olarak tehcir ve kıyımına başlandığına dikkat çekmek istiyoruz. Onların kaderi 20. yüzyılda korkunç biçimde yaşanan kitlesel kıyım, etnik temizlik, tehcir ve soykırım tarihine bir örnek teşkil ediyor. Aynı zamanda Holokost'un (Yahudi soykırımı) eşsiz olduğunun ve Almanya'nın bunun suç ve sorumluluğunu taşıdığının bilincindeyiz."

İlgili haberler