Akdeniz'de iki tekneden daha imdat çağrısı alındı

Telif hakkı Reuters

Uluslararası Göç Örgütü, Akdeniz'de en az iki tekneden daha imdat çağrısı alındığını açıkladı.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Malta ile birlikte iki geminin kurtarılması için çaba harcadıklarını söyledi.

Renzi, gemilerden birinin Libya açıklarında 100-150 kişi taşıyan küçük bir tekne olduğunu; diğer gemideyse 300 göçmen bulunduğunu söyledi.

Renzi, Malta Başbakanı Joseph Muscat ile Roma'da düzenlediği basın toplantısında insan kaçakçılarının, işin başında durdurulmasına öncelik verildiğini vurguladı, bununla birlikte Libya'ya askeri müdahalenin gündemde olmadığını söyledi.

Malta Başbakanı da, 700 göçmenden sadece 28'inin kurtarılabildiği dünkü olayın işi değiştirdiğini ve Avrupa birlikte hareket etmezse tarih tarafından çok kötü yargılanacağını belirtti.

TIKLAYIN - AB, Akdeniz'de ölüm yolculuklarını neden durduramıyor?

Uluslarası Göç Örgütü'nün açıklamasına göre, telefonla arayan bir şahıs, 20 kişinin hayatını kaybettiğini ve uluslararası sularda yardıma ihtiyacı olan üç gemi bulunduğunu bildirdi.

Telif hakkı AFP GETTY IMAGES

Önceki saatlerde de Rodos adası açıklarında onlarca göçmen taşıyan bir teknenin karaya oturduğu, 3 kişinin öldüğü ve 80 kişinin kurtarıldığı haber verilmişti.

AB dışişleri ve içişleri bakanları göçmen krizini görüşmek üzere bugün Lüksemburg'da bir araya geliyor.

AB dış politika sorumlusu Federica Mogherini, Avrupa'nın Akdeniz'de göçmen krizi konusunda "siyasi ve ahlaki bir görevle" karşı karşıya olduğunu söyledi ve şunları ekledi:

"Akdeniz bizim denizimiz, Avrupalılar olarak hep birlikte hareket etmeliyiz... Avrupa Birliği insan haklarının, insan onurunun ve insan hayatının korunması ilkesi üzerinde inşa edilmiştir. Bu konuda tutarlı olmalıyız."

Almanya Başbakanı Angela Merkel de, dünkü felaketten dehşete düştüğünü belirterek Avrupa'nın soruna çözüm bulmasını istedi.

Bazı Güney Avrupa ülkeleri, geçen yılki arama-kurtarma çalışmalarını azaltma kararından sonra, şimdi AB'nin itibarının tehlikede olduğunu söylüyorlar.

BM, Kuzey Afrika'dan İtalya ve Malta'ya uzanan yolun dünyanın en ölümcül güzergahı haline geldiğini söylüyor.