Batan göçmen teknesi 'kurtarma gemisine çarpmış'

Telif hakkı Reuters

Akdeniz'de geçen Pazar günü batan ve 800'den fazla kaçak göçmenin öldüğü teknenin nasıl alabora olduğuyla ilgili ayrıntılar ortaya çıkıyor.

İtalya'da olayı soruşturan savcılar, 'taksirle toplu cinayet' işlemekle suçlanan kaptanın, yanlışlıkla ticari kurtarma gemisine çarptığını söyledi.

İtalyan polisi, teknenin 27 yaşındaki Tunuslu kaptanı Muhammed Ali Malek ve mürettebattan 25 yaşındaki Suriyeli Mahmud Bikhit'i tutukladı.

Kaptan Malek, 'gemi kazasına neden olmak, birinci dereceden adam öldürmek ve yasadışı göçe yardım etmek' suçlamalarıyla karşı karşıya. Suriyeli Bikhit ise yalnızca yasadışı göçe yardıma suç ortaklığı etmekle suçlanıyor.

Kaptan ve yardımcısı Cuma günü hâkim karşısına çıkacak.

İtalyan savcılar teknenin batmasının iki nedeni olduğunu söyledi.

TIKLAYIN: AB'DEN GÖÇMEN KRİZİNE KARŞI ÖNLEMLER

Kaptanın kurtarma gemisine yanaşmaya çalışırken yanlışlıkla, içinde göçmenlerin bulunduğu balıkçı teknesinin, büyük ticari gemiyle çarpışmasına yol açtığı belirtilirken ikinci neden olarak da 'balıkçı teknesini kapasitesinin üstünde doldurmak' gösterildi.

Telif hakkı AFP

Savcıların aktardığına göre tekne hatalı manevra yaptığında aşırı yük nedeniyle dengesini kaybetti ve içindeki göçmenlerin kaymasına neden oldu, tekne de hareketlilik nedeniyle battı.

Başsavcı Giovanni Salvi, ölü sayısının çok olmasının nedeni olarak da göçmenlerin güverte altında kapalı halde tutulmasından kaynaklandığını söyledi.

Kurtarılanlar 'yorgun ve şaşkın'

Savcılar, olayın sorumlusunun Portekizli ticari gemi King Jacob olmadığını ifade etti.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), 2015'te Akdeniz'deki göçmen ölümlerinin, geçen yılın aynı dönemine göre 30 kat daha fazla olduğuna ve bu yıl ölü sayısının 30 bine ulaşabileceğine dikkat çekti.

TIKLAYIN: AKDENİZ'DE BU YIL 30 BİN KAÇAK GÖÇMEN ÖLEBİLİR

IOM yetkilisi Flavio Di Giacomo, kurtarılan 28 kişinin Katanya'ya vardıklarında 'çok yorgun ve şaşkın' olduklarını söyledi.

Telif hakkı AFP

BM sözcüsü Adrian Edwards da 28 kişinin çoğuyla görüştüğünü belirtip teknede yaklaşık 350 Eritreli ve Suriye, Somali, Sierra Leone, Mali, Senegal, Gambiya, Fildişi Sahili, Etiyopya ve Bangladeş'ten göçmenler bulunduğunu ifade etti.

Bu yılın başından bu yana ölen kaçak göçmenlerin sayısının 1700 olduğu tahmin ediliyor.

IOM sözcüsü Joel Millman Cenevre'de gazetecilere yaptığı açıklamada, "2015'teki ölümler geçen yıl aynı döneme oranla 30 kat fazla… geçen yıl bu zamanda Akdeniz'de ölenlerin sayısı 56'ydı" dedi.

TIKLAYIN - BM: TÜRKİYE MÜLTECİLER KONUSUNDA ÖRNEK ÜLKE

Millman, "IOM, geçen yıl Akdeniz'de yaşanan 3279 ölümün bu yıl, birkaç kaç hafta içinde aşılabileceğinden endişeleniyor. Yılsonuna kadar ölümler 30 bine ulaşabilir. Hatta daha bile fazla olabilir" diye konuştu.

Birleşmiş Milletler (BM), Pazar günü batan ve içinde yüzlerce göçmenin bulunduğu teknede ölenlerin sayısının 800 olduğunu söylemişti.

İlgili haberler