İtalya insan kaçakçılarıyla 'savaşta'

Telif hakkı Getty

İtalya, insan kaçakçılarıyla 'savaşta' olduğunu açıkladı ve Akdeniz'de daha fazla insanının ölümünün önünde geçmek için Avrupa Birliği'ne daha etkili tedbirler alma çağrısında bulundu.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi Perşembe günkü AB zirvesi öncesi AB'ye Akdeniz'deki göçmen ölümleriyle ilgili çağrıda bulundu.

İtalya Savunma Bakanı Roberta Pinotti ise AB'ye bir askeri müdahaleyi değerlendirme çağrısı yaptı.

İtalyan Bakan'dan askeri müdahale çağrısı

Pazar günü 800'den fazla göçmen Libya açıklarında boğulmuştu.

Böylece 2015'te Akdeniz'de boğularak ölen göçmen sayısı 1750'ye ulaştı.

Parlamentoda konuşan İtalyan lider Renzi insan kaçakçılarını '21. Yüzyılın köle tacirleri' olarak tanımladı.

Renzi, AB'nin 28 üyesinin büyüyen soruna karşı somut çözümler üretmesi gerektiğini söyledi.

İtalyan Bakan Pinotti ise Sky TG24 TV kanalına şunları söyledi: "Kaçakçıların gemileri nerede tuttularını, nerede biraraya geldiklerini biliyoruz. Askeri müdahale için planlar orada" dedi.

'Kaptan, içki ve esrar içiyordu' iddiası

Bu arada batan göçmen teknesinin kaptanının dümendeyken içki ve uyuşturucu kullandığı iddia edildi.

Telif hakkı v

Roma'dan Övgü Pınar'ın haberine göre, batan tekneden kurtulan 28 kişiden biri olan küçük yaştaki bir göçmen, kaptanın teknenin Libya'dan kalkmasından itibaren şarap ve esrar içtiğini anlattı.

İtalyan basınındaki haberlere göre, göçmen çocuk ifadesinde "Kaptan dümendeyken şarap içiyordu, sarhoştu. Portekiz gemisiyle karşılaşmadan az önce de esrar içiyordu" dedi.

Göçmen teknesinin batmasında, Portekiz bandıralı King Jacob isimli ticari gemiyle karşılaştığı anda yapılan hatalı manevraların da etkili olduğu tahmin ediliyor.

'Yakalanmamak için kaçtı'

Soruşturmayı yürüten Katanya Savcılığı'na göre, Portekiz gemisini gören göçmenlerin dikkat çekmek için teknenin bir tarafına doğru yöneldiği ve kaptanın da yanlış manevra yapmasıyla teknenin denge kaybı sonucu battığı sanılıyor.

Bazı göçmenler de kaptanın yakalanmamak için dümenden ayrılarak yolcuların arasına karıştığını ve bu sırada teknenin, Portekiz gemisine çarptığını söylüyor.

Kurtulanların ifadeleri, teknenin 5 dakika içinde tamamen battığını gösteriyor.

Telif hakkı AP

Teknenin güvertesinde bulunanların bir kısmı sağ kurtulurken, alt katlardakilerin kaçış şansı bulamadığı belirtiliyor.

'Az para verenler alt kata'

Yolculuk için göçmenlerin insan kaçakçılarına 500-1000 Libya dinarı (yaklaşık 1000-2000 YTL) arası değişen ücretler ödediği, düşük ödeme yapanların teknenin alt katlarına yerleştirildiği de öne sürülüyor.

Kurtulan 28 kişinin arasında bulunan kaptan ve yardımcısı, taksirle çok sayıda ölüme neden olmak, gemi kazası yapmak ve yasadışı göçe yardım etmek suçlamalarıyla yargılanacak.

27 yaşındaki Tunuslu kaptan Muhammed Ali Malek ile 25 yaşındaki Suriyeli yardımcısı Mahmud Bikhit'in cuma günü mahkemeye çıkarılması bekleniyor.

İlgili haberler