Makinalı tüfek başındaki Kürt kızı viral oldu

Telif hakkı n

6-7 yaşlarında görünen bir kız çocuğu, makineli tüfeğin başında duruyor.

Babası olduğu tahmin edilen kişi kaç IŞİD militanı öldürdüğünü soruyor. Kız, "400" diye karşılık veriyor ve sonra ateş etmeye başlıyor. Çocuk ateş ederken kameranın arkasındaki ses, "Öldür! Öldür!" diye bağırıyor.

Kuzey Irak'ta Süleymaniye'de çekilen ve internete konan bu video hem viral oldu, hem de tartışma yarattı.

Bu video önce Ocak ortalarında Facebook'a kondu. Ardından YouTube'daki "Kurdish YPG" adlı YPG kanalına da alındı.

YPG'nin YouTube kanalında (Halk Koruma Birlikleri) kadın YPG savaşçılarının kahramanlıklarını öven videolar da yer alıyor.

400 IŞİD militanı öldürdüğünü söyleyen Kürt kızının videosu internette ve televizyonlarda son bir hafta içinde yüz binlerce kişi tarafından izlendi.

IŞİD'e aynı yöntemle yanıt mı?

Suriye ve Irak'ta çok büyük bir alanı denetimi altında bulunduran Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) propaganda videolarında sık sık çocukları kullanıyor.

Peki bu vídeo, IŞİD'e karşı savaşan Kürt güçlerinin de aynı yönteme başvurduğuna işaret ediyor?

Erbil'den Medya uzmanı Hiva Osman bu soruya şu yanıtı veriyor:

"Hayır. Bence bu münferit bir olay. Ben daha önce böyle videolar görmedim. Şimdiye kadar hep kutlamalarda Peşmerge üniformaları giyen çocukları gördük sadece."

Osman, Kürt liderlerin, IŞİD'le aynı taktiklere başvurmaktan özellikle kaçındıklarını söylüyor:

"IŞİD'in Kerkük'e başarısızlıkla sonuçlanan saldırı girişiminden sonra halk bir IŞİD militanını yakaladı. Çok öfkelilerdi ve militanın başını kestiler. Buradaki askeri ve siyasi liderler buna çok sert tepki gösterdiler. IŞİD gibi görünmek istemiyorlardı."

Kürt blog yazarı Rüveyda Mustafa'ya göre, videodaki küçük kız, IŞİD'e değil, boşluğa ateş ediyor.

Mustafa, "Çünkü videoda başka kimse görünmüyor ve hem kız hem de görüntüyü çeken kişinin tehlikede olduğuna dair işaret yok. Bu videoyu birkaç Facebook sayfasında gördüm. Bir çok kişi küçük bir kızın ateş etmesine tepki gösteriyordu" diyor.

BBC bu videonun YouTube kanalına Gazze'de yaşayan bir kişi tarafından konulduğunu tespit etti. Söz konusu kişi, Kürtlerle hiçbir bağı olmadığını sadece Kürt savaşçılara sempati duyduğunu söyledi.