ABD: Rusya, Ukrayna'da ateşkesi ihlal ediyor

Telif hakkı EPA

ABD, Rusya'yı Ukrayna'daki ateşkes anlaşmasını ihlal etmekle suçladı.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Rusya'yı Ukrayna'nın doğusuna yeni hava savunma sistemleri konuşlandırmakla ve bölgedeki ayrılıkçı güçleri eğitmekle itham etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, "Rus ve ayrılıkçı güçlerin, birlikte, yasak bölgelerde toplar ve çok namlulu roketatarlar bulundurarak Minsk anlaşmasının koşullarını ihlal ettiğini" kaydetti.

Harf, "Rusya Ukrayna sınırına kuvvet yığınağını sürdürüyor. Bir süredir görece istikrarlı bir askeri varlık bulundurduktan sonra, sınıra takviye birlikler gönderiyor. Bu kuvvetlerle, Rusya'nın sınırdaki askeri varlığı Ekim ayından bu yanaki en yüksek seviyeye çıkmış olacak." dedi.

Rusya'dan yanıt yok

Rusya'dan ise ABD'nin suçlamalarına henüz yanıt gelmedi.

Ukrayna'da hükümet güçleriyle doğudaki Rusya yanlısı isyancılar arasında Şubat ayında Belarus'un başkenti Minsk'te Batılı ülkelerin öncülüğünde ateşkes anlaşmasına varılmıştı.

Kiev yönetimi uzun süredir Rusya'yı isyancıları silahlandırmak ve Rus askerlerini sınır ötesi operasyonlara sevketmekle suçluyor. Moskova ise bu suçlamaları reddediyor.

Bu ayın başlarında Ukrayna ulusal muhafız birliklerini eğitmek üzere 300 dolayında Amerikalı paraşütçü Batı Ukrayna'ya gitmişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, bu adımın Ukrayna'daki durumun istikrarını ciddi şekilde bozacağı uyarında bulunmuştu.

Birleşmiş Milletler, Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesinden bir ay sonra Donetsk ve Luhansk bölgelerinde başlayan çatışmalarda şu ana dek en az 6 bin 116 kişinin öldüğünü açıklamıştı.

İlgili haberler