DERGİ - İsviçre’nin kelebek cenneti

İsviçre’nin Valais Kantonu, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ve dünyanın her tarafından ziyaretçi çeken kelebeklerle dolu.

Ren Nehri Vadisi üzerinde kurulu olan bu kanton ayrıca kayak merkezleri, dağ eteklerindeki dikey üzüm bağları ve kaplıcalarıyla da ünlü.

Güneşli, kurak iklimiyle Valais Avrupa’nın en büyük kelebek habitatına sahip. Milli parkta kantonun Almanca ve Fransızca konuşan bölümlerini birbirinden ayıran ormanlık doğal bir sınır da bulunuyor.

Burada çok sayıdaki kelebek türlerinin yanı sıra kertenkele ve Afrika kuşlarına da rastlamak mümkün. Canlılara iki dilden isim verilmesi arada bir karmaşa yaratsa da ortak Latince isimlere başvurularak sorun çözülüyor.

Kelebeklerin türünü tespit etmek için, ziyaret ettikleri çiçekleri de bilmek gerekebilir. İsviçre’de toplam 195 kelebek türü, on binlerce de gece kelebeği olduğu biliniyor.

Fransızca konuşulan kısma geçmeden önceki Almanca konuşulan son kasaba bağlarıyla da ünlü. Burada bölgeye özgü şaraplar ve peynirler denenebilir.

Kelebek keşfi burada yeni bir hobi değil. Onlarca yıldır bu amaçla Valais’e çok sayıda ziyaretçi geliyor. 1961-77 yılları arasında komşu kanton Vaud’daki Montreux kasabasında yaşayan Lolita kitabının ünlü yazarı Vladimir Nabakov da bunlardan biriydi. Anılarında kelebek keşiflerini heyecanla anlatıyor.

İsviçre’deki 195 kelebek türünün yüzde 60’ı bugün nesli tükenme tehlikesi olan canlılar kapsamında iken 52’si de ülkenin kendi kırmızı listesinde yer alıyor. Fakat çiftçilerin ve bağ sahiplerinin de yardımlarıyla bu bölge kelebekler için koruma merkezi haline gelmiş durumda.

Bu makalenin İngilizce aslını BBC Earth’te okuyabilirsiniz.

Dergideki diğer makalelere buradan ulaşabilirsiniz.