Anzaklardan Çanakkale'de şafak ayini

Telif hakkı Getty

Çanakkale savaşlarının 100. yıl dönümü için binlerce Anzak, şafak vakti savaşta hayatını kaybeden atalarını anmak için buluşurken, sabah saatlerinde ise binlerce kişi, Osmanlı ordusunun 57. Alayını anmak için Conbakyırı'nda yürüyor.

Avustralya ve Yeni Zelanda'dan gelerek Anzak koyunda toplanan ve Anadolu Ajansı'na göre sayıları 10 binden fazla olan grup, şafak vaktinde uyku tulumları ve battaniyeler içinde, tören alanına kurulan dev ekranlarda Çanakkale Savaşı'na ilişkin belgesel, film, röportaj ve çeşitli şehirlerdeki Anzak Günü törenlerini izleyerek ayinin başlamasını bekledi.

Çanakkala kara savaşları sırasında Anzak Koyu'na yapılan çıkarmanın anıldığı gün olan Anzak Günü, birçok Avustralyalı ve Yeni Zelandalı için birçok kesim tarafından en önemli ulusal olaylardan biri olarak nitelendiriliyor.

Saat 5.30'da alana katafalkın konulmasıyla başlayan tören bir saat sürdü.

Törene, Birleşik Krallık Galler Prensi ve oğlu Henry, Avustralya Başbakanı Tony Abbott, Yeni Zelenda Başbakanı John Key, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır ve İrlanda Devlet Başkanı Michael Higgins'in yanı sıra çeşitli ülkelerin devlet büyükleri ve büyükelçileri katıldı.

Başbakan Abott törende burada savaşanların ülkelerinin "kurucu kahramanları" olduğunu söyledi.

57. Alay anılıyor

Gelibolu'da toplanan ve CNNTürk'ün sayılarını 25 bin olarak verdiği vatandaşlar ise, 57. Alay'ın askerlerini anmak için toplanıyor. Haber kanalı 57. Alay'da hayatını kaybeden askerlerin yaş ortalmasını 22 olarak verdi.

Telif hakkı Getty

Savaş sırasında Avustralya ve Yeni Zelanda'dan 11.400 fazla askerin öldüğü tahmin ediliyor.

Avustralyalıların kalplerinde bu savaş, kendilerini dünyaya yeni bir ulus olarak kanıtladıkları olay olarak yer etmiş durumda.

Törende Mustafa Kemal Atatürk'ün "Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar, göz yaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız, bizim bağrımızdadır" sözleri de okundu.

Alternatif tören

Bu arada akreditasyon ve kura ile sayıları belirlenerek törene katılan Anzaklar dışında kalan yüzlerce kişi de Gelibolu'da farklı noktalarda belediye ve tur şirketleri tarafından düzenlenen törene katıldı.

Cihan haber ajansına göre tören, 100 yıl önceki çıkarmayı canlandırmak üzere saat 04.30'da 130 kürekçinin katıldığı surf botlarla koya temsili çıkarma yapması ile başladı.

Kumsala bir platform yerleştirilerek, Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda bayrakları çekildi. Burada bir Anzak gurubu tarafından mini bir konser verildi.

Anzak, Birinci Dünya Savaşı başlarında Avustralya ve Yeni Zelanda Kolordusu (Australian and New Zealand Army Corps) kelimelerinin ilk harflerinin kısaltılmasıyla oluşuyor.