CHP ve MHP liderleri Almanya'da oy istedi

Telif hakkı Hurriyet.com.tr

7 Haziran seçimlerinde Türkiye dışında yaşayan vatandaşların bulundukları yerde oy verme olanağına kavuşması, siyasi partilerin liderlerini sırayla Almanya'ya taşıyor.

Geçtiğimiz hafta sonu önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ardından MHP lideri Devlet Bahçeli düzenlenen iki ayrı kapalı salon toplantısında Almanya ve komşu ülkelerde yaşayan Türkiye vatandaşlarına hitap etti.

Cumartesi günü Düsseldorf'ta partisini destekleyen Türkiye vatandaşlarına seslenen Kılıçdaroğlu, yurtdışında yaşayan her seçmeni oyunu kullanmaya çağırdı.

Yüzde 10 seçim barajını kaldıracaklarını anlatan Kılıçdaroğlu, "Sizin inancınız, bizim inancımızdır. Sizin kimliğiniz, bizim kimliğimizdir. Sizin yaşam tarzınız, bizim yaşam tarzımızdır. Kimseyi ötekileştirmiyoruz" şeklinde konuşurken, Avrupa'da bugüne kadar kendisini CHP'ye yakın hisseden kesimlerden HDP ve AKP'ye olası oy kaçmasını engellemeye çalıştığı izlenimi verdi.

Geçen yıl yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP-MHP ortak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, yurtdışında kullanılan oyların yüzde 23,74'ünü almıştı.

HPD'nin adayı Selahattin Demirtaş ise yüzde 7,63 oranında oy almıştı.

Avrupa ülkelerinde yaşayan Türkiye kökenli göçmenlerin içinde Kürtlerin oranının Türkiye'dekinden yüksek olduğu tahmin ediliyor.

CHP'nin Almanya'da yıllardır devam eden bir sorunu daha var.

Telif hakkı DHA

Almanya'da yaşayan Türkiye kökenlilerden, Alman partileri içinde CHP'nin ortağı Almanya Sosyal Demokrat Partisi'ne (SPD) sıcak bakan ve oy kullanma hakkı elde ettiğinde ona oy verenler arasında, Türkiye'de AKP'ye oy verenlerin sayısının yüksek olduğu tahmin ediliyor.

Almanya'da AKP'nin Cumhurbaşkanı adayı olan Recep Tayyip Erdoğan'ın oy oranının yüzde 68,63'ü bulmasının bir nedeninin de bu olduğu düşünülüyor.

CHP'den özel komisyon

Öte yandan, yurtdışında oy kullanma olanağının kolaylaşmasıyla birlikte CHP Avrupa'daki çalışmaları koordine edecek altı kişilik bir komisyon oluşturdu.

Ancak bu adım, uzun yıllardan beri CHP'yi Avrupa'da, özellikle de Almanya'da gayrı-resmi olarak temsil eden ve CHP ile Avrupa'daki sosyal demokratlar arasında köprü işlevi gören kesimleri küstürdüğü iddia ediliyor.

CHP lideri konuşmasında, iktidara gelirlerse, yurtdışını ayrı bir seçim bölgesi haline getirerek, yurtdışında yaşayan Türklere Meclis'te 10 kişilik bir kontenjan sağlama sözü verdi.

Kılıçdaroğlu, yurtdışında yaşayanların emekli maaşlarından hiçbir kesinti yapmamayı ve dolaylı olarak onlara Avrupa ülkelerinde yeni iş alanları açmayı da vadetti.

MHP lideri Devlet Bahçeli ise, daha çok Almanya'da yıllardan beri varlığını sürdüren örgütlü MHP tabanına seslendi.

Bahçeli'den Almanya'ya tepki

Kendisini Almanya'ya davet eden Avrupa Türk Konfederasyonu'nu Frankfurt'ta ziyaret ettikten sonra, Mönchengladbach kentinde bir Türk Kültür Ocağı'nın açılışını yaptı.

Telif hakkı AFP

Oberhausen'da düzenlenen "Türkiye Sevdası Kutlu Yürüyüş Töreni"ne katılan Bahçeli, toplanan binlerce kişiye hitaben yaptığı konuşmada 1915 olayları ile Avrupa ve Almanya'nın bu konudaki tavrına ağırlık verdi.

"Almanya Cumhurbaşkanı'nın 23 Nisan'da Berlin Katedrali'nde düzenlenen törende, Türk tarihine ve Türk milletine karşı suçlama yarışına girmesi kabullenilmesi mümkün olmayan bir gaflettir" ifadesini kullanan Bahçeli, Almanya'nın Türkiye'ye düşman "kirli bir koalisyona katıldığını" öne sürdü.

Bahçeli, Türklerin buna rağmen Almanya'nın siyasi, kültürel ve ekonomik hayatına katkıda bulunduğunu ve bugüne kadar ilişkilerin hep olumlu ve dengeli seyrettiğini anlatarak, Almanya'da dışlandıkları kanısını taşıyan Türkiye vatandaşlarının duygusal desteğini kazanmaya çalıştı.

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş 30 Mart'ta Almanya'nın başkenti Berlin'de yaptığı bir konuşmayla partisinin Avrupa'daki seçim çalışmalarını başlatmıştı.

Başbakan ve AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun ise 3 Mayıs'ta Almanya'ya gelmesi bekleniyor.

İlgili haberler