Erdoğan ve Akıncı arasında 'yavru vatan' polemiği

Telif hakkı v

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Türkiye'yle ana vatan-yavru vatan ilişkisi bitmeli" diyen Kuzey Kıbrıs'ın yeni seçilen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı için "Ağzından çıkanı kulağı duymalı" dedi.

Kuveyt gezisi öncesi bir basın toplantısı düzenleyen Erdoğan'a, Akıncı'nın seçim öncesi BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada , "Artık yıllarca istismar edilen ana-yavru edebiyatını bir kenara bırakıp kardeşler ilişkisini kurmak gerekir" sözleri ile ilgili görüşleri soruldu.

Erdoğan'nun soruya yanıtı şöyle oldu:

" 'İki kardeş ülkeyiz' dediğinizde çok farklı tablolar çıkar. Sayın Cumhurbaşkanını ağzından çıkanı kulağının duyması lazım. Türkiye Kuzey Kıbrıs bugüne kadar neden sahipleniyor bunu bir esbab-ı mucizesi var. Bunu dillendirmeye gerek yok. Kardeş olarak bir çalışmanın bile şüphesiz bazı şartları vardır.

"Yavru vatan olarak çalışmanın da bir bedeli vardır. Bu ülke Kuzey Kıbrıs'a bir bedel ödemiştir hala bu bedeli ödeye devam etmektedir. Şehitler verdik. Niye? Yavru vatan bedel ödemeyi gerektiriyor diye bu adımlar atılmıştır."

TIKLAYIN: KASULİDİS: TÜRK TARAFININ MASAYA GETİRECEKLERİNİ BEKLEYECEĞİZ

'Hep yavru mu kalalım?'

Daha önce Türkiye ile karşılıklı saygıya dayalı bir ilişkinin iki tarafın da çıkarına olduğunu vurgulayan Akıncı, Erdoğan'ın sözlerine canlı yayın konuğu olduğu CNN Türk televizyonunda yanıt verdi.

Programını seçim öncesi halka anlattığını ve seçimlerde bu programa onay aldığını kaydeden Akıncı, "Neden rahatsız olunuyor iki kardeş ilişkisinden? Onu anlamakta zorlanıyorum. Türkiye yavrunun büyümesini istemiyor mu? Biz hep yavru mu kalalım? Ayaklarımızın üzerinde durmasını beceremeyelim mi? Yetişkin insan olmayalm mı?" dedi.

Sözlerinin arkasında durduğunu kaydeden Akıncı, söylediklerini vicdanıyla da hissettiğini vurguladı.

Kuzey Kıbrıs'ın yeni seçilen lideri, "Bu doğrular sadece Kıbrıs halkı için, değil Türkiye'yle olan ilişkilerimizin sağlıklı gelişmesi için de olan doğruladır. İlk günümde bu tartışmanın içine çekilmekten çok mutlu olduğumu söyleyemem" diye konuştu.

Akıncı ayrıca Türkiye'ye düşman olmadıklarını ancak kişilikli bir ilişki kurmak istediklerini kaydetti.

İlgili haberler