Nepal'deki deprem 20 atom bombası gücünde

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Nepal'de Cumartesi günü meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 3726'ya yükseldi. Ulusal Acil Operasyon Merkezi, 6500'den fazla kişinin de yaralandığını duyurdu.

Nepal hükümetinden bazı yetkililer ölü sayısının 5 bine kadar çıkabileceğini söylüyor.

Nepal'in komşuları Çin ve Hindistan'da da onlarca insanın öldüğü bilidiriliyor.

İngiltere'de yayımlanan Independent gazetesine konuşan bir uzman, depremin şiddetinin 2. Dünya Savaşı'nda Japonya'nın Hiroşima kentini yerle bir eden atom bombasının 20 katına eşit olduğunu söyledi.

İZLEYİN: TÜRK EKİP NEPAL'DE BİR KİŞİYİ KURTARDI

Telif hakkı BBC World Service

Başkent Katmandu'da enkaz altında kalanları kurtarma çabaları devam ediyor. Evlerini kaybeden binlerce kişi çadırkentlere sığınırken evleri ayakta kalan birçokları, artçı şoklar nedeniyle dün geceyi de dışarıda geçirdi.

Telif hakkı n

Deprem, Everest'te çığlara yol açtı, en az 18 kişi öldü, 60'dan fazla insan yaralandı. Birçok kişinin de hala kayıp olduğu bildiriliyor.

Yetkililer Nepal'in batısındaki dağlık bölgelere ulaşıldıkça ölü ve yaralı sayısının artabileceğini söylüyor.

Telif hakkı AP

Özellikle dağ yamaçlarındaki köylerde yaşayanların depremden büyük zarar gördüğü bildiriliyor. World Vision adlı yardım kuruluşunun sözcüsü Matt Darvas, "Bu tür köyler sık sık toprak kaymalarından etkilenir. 200, 300, hatta 1000 kişinin yaşadığı köylerin düşen kayaların altında gömüldüğüne tanık olunur." dedi.

Katmandu'dan 200 kilometre uzaklıktaki Pokhara'dan helikopterle kurtarılan bir kişi, 1000'den fazla evin bulunduğu köyündeki hemen her konutun yıkıldığını anlattı.

6,7 büyüklüğünde artçı şoklar

Telif hakkı AFP

Nepal'i 80 yıldan daha uzun bir süre sonra vuran en şiddetli depremde, uluslararası yardımlar ulaşmaya başladı.

Telif hakkı BBC World Service
Telif hakkı AP

Bağlantının kesildiği ya da erişimin zor olduğu ücra bölgelerdeki durum bilinmiyor. Dağ köylerine yiyecek ve çadır ulaştırılamadığı belirtilmekte.

Telif hakkı n

Deprem, Katmandu ile Pokhara kenti arasındaki bölgede yıkıma yol açtı.

Pazar günü meydana gelen ve merkez üssü Katmandu'nun 60 kilometre doğusunda olan 6,7 büyüklüğündeki artçı sarsıntı, Nepal'de yine büyük paniğe yol açtı ve ilk depremde hasar gören binalar yıkıldı. Sarsıntı Hindistan ve Bangladeş'te de hissedildi. Everest'te yine çığ düştü.

Telif hakkı BBC World Service

Nepali Times gazetesine göre evlerine gitmeye korkan bazı kişiler, geceyi okul bahçelerinde, açık arazide ve hatta döner kavşaklarda geçirdi.

Hastanelerde hasta ve yaralılar dışarı çıkarıldı. Katmandu Tıp Fakültesi, bir sahra hastanesi kurdu.

Bu sabah havanın açık olduğu ve helikopterlerle Everest'te mahsur kalmış olan 210 dağcının nakline çalışılacağı bildirildi.

İlgili haberler