AP foto muhabirlerinin objektifinden Vietnam Savaşı

Telif hakkı BBC World Service
Image caption ABD askeri helikopterleri Kamboçya sınırı yakınında, Tay Ninh'in kuzeyindeki Vietkong güçlerine saldırıya girişen Güney Vietnam askerlerini desteklemek için havadan makineli tüfek ateşi açıyordu. (Mart 1965)

Saygon'un düşüşünün ve Vietnam Savaşı'nın bitişinin 40. yıl dönümü dolayısıyla Amerikan Associated Press haber ajansı Londra'da bir sergi açtı.

Sergide Vietnam Savaşı sırasında, Komünist Vietkong birliklerine karşı çarpışan Amerikan güçleriyle birlikte cepheyi izleyen AP foto muhabirlerinin en etkileyici fotoğrafları yer alıyor.

Vietnam: Gerçek Savaş - Associated Press ile Fotoğraflı Tarih sergisi Londra'da Guardian Haber ve Medya Galerisi'nde Mayıs sonuna kadar gezilebilecek.

UYARI : Sayfadaki bazı görüntüleri rahatsız edici bulabilirsiniz.

Telif hakkı BBC World Service
Image caption Hamburger Tepesi savaşında yaralanan bir Amerikan paraşütçüsü Laos sınır yakınındaki üste hastaneye sevkedilmeyi bekliyor. (19 Mayıs 1969) Vietnam Savaşı sırasında AP'nin Saygon bürosu, 4'ü fotoğraf dalında olmak üzere, savaş haberciliğinde 6 Pulitzer Ödülü kazandı.
Telif hakkı BBC World Service
Image caption Ünlü savaş foto muhabiri Horst Faas, Vietnam Savaşı'nın en yoğun olduğu dönemde AP'nin Saygon fotoğraf şefiydi. 2007'de BBC'ye verdiği demeçte, Faas, yaptığı işi yalın bir dille anlatmıştı: "Her gün gazetelerde yer almaya, muhalifleri daha iyi fotoğraflarla yenmeye çalışıyordum. Muhteşem bir iş çıkarma peşinde değildim. Fotoğraflar talep ediliyor, kullanılıyor, yayımlanıyordu. Zira Vietnam, yıllar boyunca, ilk sayfalarda haber oldu."
Telif hakkı BBC World Service
Image caption Faas, Saygon'dayken savaşın korkunçluğunu yansıtan birçok fotoğrafı çekecek olan genç Vietnamlı foto muhabirlerini eğitmiş, onlara yol göstermişti. Vietnamlı muhabirlerin her gün çektikleri fotoğraflar dünyanın karşılıklı ateş arasında kalan insanların yaşadığı travmaları tüm dünyanın öğrenmesini sağladı. Bu fotoğrafta kadın ve çocukların Saygon yakınlarında süren şiddetli ateşten korunmaya çalışmaları görüntüleniyor. (1 Ocak 1966)
Telif hakkı BBC World Service
Image caption Bir muhabir için Vietnam Savaşı eşsizdi. Modern zamanların ilk sansürsüz savaşıydı. Gazeteciler ve foto muhabirlerinin hemen hemen hiç bir kısıtlamaya uğramaksızın savaş cephelerine girmelerine izin veriliyordu. Birinci Süvari Bölüğü'nden doktor Thomas Cole, bir gözü sarılı halde An Thi bölgesinde ABD askerleriyle Kuzey Vietnam-Vietkong ortak güçleri arasındaki çarpışmalarda yaralanan Çavuş Harrison Pell'i tedavi etmeyi sürdürüyor. (30 Ocak 1966)
Telif hakkı BBC World Service
Image caption Vietnam'da 60 bine yakın Amerikan askeri öldü, 300 binden fazla asker de yaralandı. Vietnamlıların kayıplarıysa çok daha büyük oldu. Savaşta yarım milyonu aşkın Vietnamlının öldüğü, milyonlarca insanın da yaralandığı tahmin ediliyor. Bu fotoğrafta adı belirtilmeyen bir Amerikan askerinin miğferine elle yazdığı "Savaş Cehennemdir" sloganı okunuyor. (Haziran 1965)
Telif hakkı BBC World Service
Image caption Da Nang'daki Kızıl Plaj'a yeni çıkarma yapan Amerikan deniz piyadelerinin fotoğrafı 10 Nisan 1965 tarihli. Güney Viettnam güçleri plajın çok yakınlarında çarpışırken, Amerikan birlikleri bölgedeki hava üssünü takviye etmeye gidiyordu.
Telif hakkı BBC World Service
Image caption Bir diğer efsanevi görüntü de, Nick Ut'un çektiği, bir napalm saldırısından sonra çıplak halde ve dehşet içinde yolda koşmaya başlayan 9 yaşındaki Phan Thi Kim Phuc'un fotoğrafıydı. Bu fotoğraf tüm Vietnam Savaşı'nın simgelerinden biri oldu.
Telif hakkı BBC World Service
Image caption 1960'lar ve 70'lerde Saygon bürosu en deneyimli foto muhabirlerinden bir grup oluşturdu. Bu grupta Malcolm Browne, Nick Ut, Eddie Adams, Hugh van Es, Dang van Phuoc ve Fransız-Vietnamlı foto muhabiri Henri Huet de yer alıyordu. Huet, 1966'da çektiği bu fotoğrafta Kamboçya sınırı yakınlarındaki sık ormanlık arazide savaşırken öldürülen bir Amerikalı paraşütçünün cesedinin tahliye helikopteriyle yukarı çekilmesini görüntülemişti. (14 Mayıs 1966)
Telif hakkı BBC World Service
Image caption AP ajansı foto muhabirlerinin yakaladıkları görüntüler çabucak Vietnam Savaşı ile eş anlamlı hale geldi. Bunlar arasında en ünlülerinden biri Eddie Adams'ın, Güney Vietnamlı General Nguyen Ngoc Loan'ın bir Vietkonglu subayı başından vurduğu sırada yakaladığı fotoğraftı. Bu görüntü kamuoyunun Vietnam Savaşı hakkındaki görüşlerini değiştirecek ve General Loan'u ölünceye kadar rahatsız edecekti.

İlgili haberler