Frankfurt'ta saldırı ihtimali yarışı iptal ettirdi

Telif hakkı EPA

Almanya'nın Frankfurt kentinde bugün yapılması plananan uluslararası bisiklet yarışı olası saldırı endişeleri nedeniyle iptal edildi.

Perşembe günü evlerinde bomba ve patlayıcı yapmak için kimyasallar bulunan evli bir çift tutuklanmıştı.

Alman polisinin tutukladığı çiftin, Türkiye kökenli bir Alman vatandaşı erkek ile Türkiye vatandaşı eşi olduğu bildiriliyor.

Polis, çiftin tüm dünyadan profesyonel bisikletçileri çeken ve her yıl düzenlenen bisiklet yarışına saldırı planladığından şüpheleniyor.

Radikal İslamcılarla bağı olan erkek, yarış güzergahı çevresinde birkaç kez görüldü.

Çiftin tek başına mı hareket ettiği yoksa bir hücrenin parçası mı olduğu belli değil.

Tutuklanan çift Türkiye kökenli

Telif hakkı AP

Savcılık, polisin çiftin Oberursel kasabasındaki evinde yaptığı aramada, bir suikast tüfeği, 100 mermi, boru bombası tabir edilen bir patlayıcı düzenek ve kimyasal maddeler bulunduğunu açıkladı.

Baskın maskeli ve ağır silahlarla donanmış özel polis güçleri tarafından yapıldı.

Daha sonra olay yeri inceleme ekiplerinin binaya girdiği ve saatler sonra ayrıldığı görüldü.

Hesse eyaleti İçişleri Bakanı Peter Beuth eyalet parlamentosuna bilgi verirken muhtemel bir saldırının bu baskınla önlenmiş göründüğünü kaydetti.

Gözaltına alınan çiftin İslamcı Selefi harekete mensup olduklarından kuşkulanılıyor.

'İzleniyorlardı'

Gözaltına alınan çiftin olağan dışı miktarlarda kimyasal madde aldıkları ve bunu yaparken sahte isim kullandıkları için bir süredir polis tarafından izlendiği de açıklandı.

AP ajansı çiftin bir dükkandan üç litre hidrojen peroksid satın almasının dikkat çektiğini bildiriyor.

"Hidrojen Peroksit'in bu miktarlarda alınması tamamen olağan dışı" diyen Frankfurt başsavcı vekili Stefan Rojczyk, "Bunu havuzunuzdaki yosunları temizlemek için de kullanabilirsiniz, ama bomba da yapabilirsiniz" diye konuştu.

AP ajansına konuşan savcı, polisin kısa süre içinde bu maddeyi satın alanların kim olduğunu belirlediğini ve bir an önce harekete geçmeye karar verdiğini söyledi.

Savcı vekili gözaltına alınan erkeğin kimya öğrenimi gördüğünü de söyledi fakat çiftin yakında bir saldırı hazırlığı içinde olduğuna dair kanıt bulunmadığını kaydetti.

Ne planlandığıyla ilgili ayrıntıların ortaya çıkmasının zaman alabileceğini de söyledi.

İlgili haberler