Freddie Gray'in ölümü: Baltimore polisi cinayetle yargılanacak

Telif hakkı Reuters

ABD'nin Baltimore kentinde gözaltına alındıktan sonra aldığı darbeler sonucu hayatını kaybeden Freddie Gray için açılan soruşturmadan polislerin cinayet suçuyla yargılanması kararı çıktı.

Maryland Eyaleti savcısı düzenlediği basın toplantısında haklarında gözaltı kararı çıkan polislerin ikinci dereceden cinayetle yargılanacağını açıkladı.

ABD Başkanı Barack Obama da Freddie Gray'e ne olduğuna dair gerçeklerin ortaya çıkmasının 'kesinlikle hayati önemde' olduğunu söyledi.

Obama, adaletin yerini bulması gerektiğini belirtti ve Baltimore halkının herşeyden çok gerçekleri öğrenmek istediğini kaydetti.

Savcı Marilyn Mosby de açıklamasında Freddie Gray'in 12 Nisan'da gözaltına alındıktan sonra karakola götürülürken iki kez tıbbi yardım istediğini, ancak polislerin bu isteği duymazdan geldiğini söyledi.

TIKLAYIN: 'GRAY POLİS ARACINDA YARALANDI'

Mosby sözlerine şöyle devam etti:

"Yürütülen kapsamlı ve bağımsız incelemeler sonucundave adli tıp raporları ışığında Freddie Gray'in ölümünün cinayet olduğuna kanaat getirdik. Elimizde davanın açılmasını gerektirecek yeterli delil var."

Toplamda Baltimore emniyetinden 6 polis memuru Freddie Gray'in ölümü davasında sanık olarak yargılanacak.

Bir polis memuruna ikinci derece cinayet suçulaması yöneltilirken, diğer polisler için 'kasıtsız adam öldürme' suçlaması yapıldı.

Cep telefonu görüntüleri

Savcı Mosby, 25 yaşındaki Freddie Gray'in gözaltına alınmasını da 'yasadışı' olarak niteledi.

Freddie Gray, gözaltına alındıktan sonra omurundan yaralanmış ve bir hafta sonra da hastanede hayatını kaybetmişti.

Telif hakkı Getty

Olayın ardından patlak veren protestolar iki haftadır devam ediyor. Bu hafta başında düzenlenen gösterilerde polis ve protestocular çatışmış, ardından Baltimore kentinde olağanüstü hal ilan edilmişti.

Cep telefonuyla tutuklamayı kaydeden bir kişinin görüntülerine göre, iki polis Gray'i kollarından sürükleyerek polis aracına götürdü.

Polise göre Gray'in karakola götürülmesi 30 dakika aldı ve orada sağlık ekibi çağrıldı.

Polis Gray'in polis aracında tıbbi yardım talep ettiğini ve bunu reddederek hata yaptıklarını kabul etti.

Emniyet yetkilileri yönetmeliklere aykırı şeklide minibüste Gray'e kemer takılmadığını da kabul ediyor.

İlgili haberler