Teksas'ta İslam karşıtı karikatür sergisi önünde çatışma: 2 ölü

Telif hakkı REUTERS

ABD'nin Teksas eyaletinde düzenlenen ve Muhammed Peygamber'in karikatürünün sergilendiği bir serginin önünde çatışma çıktı. İki silahlı saldırgan ateş açtıktan sonra güvenlik güçleri tarafından vurularak öldürüldü.

ABD saatiyle akşam 19.00 sıralarında çıkan çatışmada bir güvenlik görevlisinin de yaralandığı belirtildi.

Polis Dallas yakınlarında bulunan Garland kentindeki Curtis Culwell Kültür Merkezi'nin çevresini sardı ve sergiyi ziyaret edenleri de tahliye etti.

Polis ve kent yetkilileri, saldırganların bir arabayla serginin bitişine yakın binaya yaklaştıklarını; otomatik tüfeklerle ateş açarak bir silahsız güvenlik görevlisini bacağından vurduklarını söyledi. Yaralanan polisin hastanede tedavi gördüğü ve taburcu edildiği öğrenildi.

Telif hakkı REUTERS

Yetkililer, saniyeler süren silahlı çatışmada iki saldırganın öldürüldüğünü, başka kimsenin yaralanmadığını belirtti.

Sergi çerçevesinde Hollandalı İslam karşıtı siyasetçi Geert Wilders de konuşma yaptı.

Saldırı sırasında binada bulunan Hollandalı siyasetçi Twitter hesabından önce silah sesleri duyduklarını yazdı, ardından da güvenli bir şekilde bina dışarısına çıkarıldıklarını aktardı.

Wilders karikatürlerin Hollanda Parlamentosu'nda sergilenmesi için organizasyonu yapanları Hollanda'ya davet etti. Siyasetçi, yaşananların düşünce özgürlüğüne saldırı olduğunu belirtti. İslam karşıtı politikalarıyla tanınan Wilders, camilerin kapatılması ve Avrupa'nın İslam'dan arındırılması görüşünü savunuyor.

Çatışmanın sergiyle ve serginin içeriğiyle bağlantılı olup olmadığı henüz bilinmiyor.

20 el silah sesi

Associated Press haber ajansına bilgi veren bir görgü tanığı yaklaşık 20 el silah sesi duyduğunu ifade etti ve silahların Curtis Culwell Kültür Merkezi'nin önünden geçen bir arabadan ateşlendiğini söyledi.

Saldırganların aracında patlayıcı madde bulunabileceği şüphesiyle bölgeye bomba imha ekipleri de sevk edildi.

Çatışmanın ardından çevredeki iş yerleri de tahliye edildi.

Saldırının gerçekleştiği sırada Kültür Merkezi'nde yaklaşık 200 kişinin bulunduğu tahmin ediliyor. Silah seslerinin duyulmasıyla birlikte davetlilerin binanın iç bölgelerine doğru yönlendirildiği de gelen bilgiler arasında.

İlgili haberler