İtalya'dan tek parti iktidarını destekleyen seçim yasası

Telif hakkı AFP

İtalyan parlamentosu, 'siyasi istikrarsızlığa yol açtığı' gerekçesiyle seçim yasasını değiştirdi.

Son 69 yılda 63 kez hükümet kurulan İtalya'da yeni seçim yasasıyla, koalisyon yerine tek parti hükümetlerinin önünün açılması amaçlanıyor.

Başbakan Matteo Renzi tarafından sunulan "Italicum" isimli yeni yasayla, genel seçimlerde yüzde 40'ın üzerinde oy alan parti, Temsilciler Meclisi'ndeki 630 sandalyenin 340'ına sahip olacak.

Hiçbir parti yüzde 40 oy alamazsa, en çok oyu alan iki parti 2. turda karşı karşıya gelecek. Partiler için seçim barajı ise yüzde 3 olacak.

Yeni yasa, kadın milletvekili sayısının artırılmasını da sağlayacak. Seçim bölgelerinde hazırlanacak listelerin ilk sıradaki adaylarının en fazla yüzde 60'ı aynı cinsiyetten olabilecek. Halen Temsilciler Meclisi'nin yüzde 31'i kadınlardan oluşuyor.

'İstikrarsız koalisyonlar'

Italicum'un, Temmuz 2016'da yürürlüğe girmesi planlanıyor.

Italicum yasasıyla koalisyon hükümetlerinin ve kısa süreli iktidarların önlenmesi amaçlanıyor.

Başbakan Renzi, mevcut seçim yasası yüzünden sık sık siyasi istikrarsızlığın yaşandığını ve bu yüzden ülkenin ekonomik krizden çıkabilmek için ihtiyaç duyduğu reformların yapılamadığını savunuyor.

Muhalefet ve iktidardaki Demokratik Parti içindeki bir grup milletvekili ise Renzi'yi ve yeni seçim yasasını demokratik olmadığı gerekçesiyle eleştiriyor.

Muhalefet partilerinin büyük kısmı Temsilciler Meclisi'nde dün yapılan oylama sırasında salonu terk etti. Ancak itirazlara rağmen yeni yasa 334 kabul, 61 ret oyuyla meclisten geçerek yasalaştı.

Başbakan Renzi oylama sonrasında Twitter'a yazdığı mesajda "Görev başarıldı, sözümüzü tuttuk. İtalya'nın, sürekli 'hayır' demeyen birilerine ihtiyacı var. İlerleyelim, tevazu ve cesaretle" dedi.

Renzi hükümeti, ayrı bir yasayla parlamentonun üst kanadı olan Senato'yu da reformdan geçirmeyi planlıyor.

İlgili haberler