İsrail: Netanyahu'nun gece yarısına kadar zamanı var

Telif hakkı AP

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun bir koalisyon hükümeti oluşturmak için süresi bu akşam saatlerinde doluyor.

Netanyahu'nun Likud partisi Mart ayında yapılan seçimleri kazandı ama hala parlamentoda çoğunluğu elde edebilmek için diğer partilerle pazarlığı sürdürüyor.

Pazartesi günü eski müttefiki Avigdor Lieberman, lideri olduğu Yisrael Beitenu partisinin koalisyona katılmayacağını açıklamıştı.

İsrail saatiyle gece yarısı (Türkiye saati ile aynı) koalisyon oluşturulamamış olursa, Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin'in hükümeti kurma görevini başka bir partiye vermesi gerekiyor.

Netanyahu dün akşam itibariyle, merkezdeki Kulanu ile iki aşırı dinci Şas ve Birleşik Tevrat Yahudiliği (UTJ) ile anlaşma sağlamayı başardı. Ancak bu anlaşmalarla 120 sandalyelik İsrail Parlamentosu Knesset'te sadece 53 sandalyelik bir destek sağlamış oluyor.

Sıkı pazarlık

Bu sabahın erken saatlerinde başbakanın Naftali Bennett liderliğindeki sağcı Bayit Yehudi (Yahudi Vatanı) partisiyle görüştüğü haberleri geldi.

Bayit Yehudi'nin 8 sandalyesi Netanyahu'ya 61 sandalye ile zayıf da olsa bir parlamento çoğunluğu verebilir.

Fakat İsrail medyası Bennett'in çok sıkı bir pazarlık yürüttüğünü ve kabinede itibarlı adalet bakanlığını almaya talip olduğunu yazıyor.

İsrail Dışişleri Bakanı ve Yisrael Beitenu partisi lideri Avigdor Lieberman Pazartesi günü koalisyonun yeterince milliyetçi olmadığını söyleyerek görüşmelerden çekilmişti.

İsrail'in nispi temsile dayalı seçim sistemi her zaman koalisyon gerektiriyor. Şimdiye kadar İsrail tarihinde hiç bir parti tek başına iktidara gelmedi.

İlgili haberler