ABD ile Küba arasında vapur seferleri yakında

Telif hakkı AFP

ABD hükümetinin onayıyla Florida ile Küba arasında vapur seferlerinin 55 yıl aradan sonra yeniden başlaması bekleniyor.

Güney Florida ile Küba arası 150 kilometrelik bir mesafe.

Bu güzergahtaki vapur seferleri 1960 yılında ABD hükümetinin Küba'ya ticaret ambargosu koymasıyla kesintiye uğramıştı.

Fakat geçen yılın Aralık ayında Washington Havana'yla diplomatik ilişkilerin yeniden kurulacağını açıkladı.

Herkes gidemiyor

Şimdi de vapur seferlerine konulan yasak kaldırıldı ve bazı şirketler sefer yapma lisansı almak üzere başvurduklarını açıkladılar.

Telif hakkı AP

Fakat bu tarihi yeni gelişmeye rağmen, Küba'ya seyahat bütün Amerikalılara serbest olmayacak, çünkü Amerikan vatandaşlarının Küba'ya seyahat yasağı henüz kaldırılmış değil.

Şimdilik sadece aile bağları, spor ve kültür faaliyetleri, üniversiteler arası ilişkiler ve dini kurumların ihtiyaçları gibi 12 farklı kategoriden birine girdiklerini belgeleyebilenler gidecek.

Yeni bir dönem

BBC'nin Havana'daki muhabiri Will Grant, yasağın kaldırılmasının Amerikan gemilerinin hemen Küba sahillerine doğru yola çıkacağı anlamına gelmediğini, her iki ülkede de aşılması gereken bir dizi bürokratik engel bulunduğunu hatırlatıyor.

Muhabirimiz, yine de bu adımın Washington yönetiminin Küba'yı yalnızlaştırma politikasına son vererek yeni bir dönem açmayı planladığının yeni bir işareti olduğuna dikkat çekiyor.

Miami merkezli gemicilik şirketi American Shipping Services'den Joseph Hinson bunun "ileriye doğru büyük bir adım" olduğunu söyledi.

Hinson, "Herşey yolunda giderse seferler Eylül itibariyle başlayabilir" dedi

Telif hakkı Reuters

Yine Florida merkezli Havana Ferry Partners of Fort Lauderdale adlı şirket de sefer yapmak için lisans aldığını açıkladı.

Şirketin Facebook sayfasında yapılan açıklamada "Bu tarihi bir olay. Barack Obama'ya bu konuda gösterdiği liderlik için şükran duyuyoruz" dendi.

Uçuşlar

Gemilerin Florida ile Küba arasında sadece yolcu değil, yük de taşıyacağı belirtiliyor.

Deniz taşımacılığına ek olarak New York kentinden de JetBlue şirketi tarafından tarifesiz (charter) uçuşlar da başlayacağı açıklandı.

Bu konuda yakında New York Belediye Başkanı Andrew Cuomo başkanlığında Küba'ya giden New York'lu bir işadamları grubu Havana ile anlaşma yapmıştı.

İlgili haberler