Yemen: Hamile kadınlar doğum sırasında kaçtı

Telif hakkı n

Birleşmiş Milletler'in Yemen'deki temsilcisi, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon uçaklarının "etkili bir şekilde, mahsur kalan sivilleri" bombalamakla suçladı.

Haber ajansları ve yardım görevlileri, kuzeydeki Saada kentinde sivillerin, uçakların Husi isyancıları hedef alan bombardımanından korunmaya çalıştıklarını aktarıyor.

Telif hakkı n

Birleşmiş Milletler ayrıca, yerleşim bölgelerinde hedef gözetmeksizin bombardıman yapılmasının uluslararası hukuka aykırı olduğu uyarısında bulundu.

BM'ye göre hava saldırıları sonucu yarıdan fazlası sivil en az 1400 kişi öldü.

'Askeri bölge'

Hava saldırılarında eski Cumhrubaşkanı Ali Abdullah Salih'in evi de hedef alındı. Salih'in saldırıda yara almadığı belirtiliyor.

Telif hakkı n

Salih, Husi isyancıları destekliyor. Sii Husiler, ülkenin büyük bir bölümünü denetimleri altında bulunduruyor.

Birleşmiş Milletler'in Yemen'deki insan yardım koordinatörü Johannes Van Der Klauuw, kuzeydeki son hava saldırılarından büyük kaygı duyduklarını söyledi, "Birçok sivil, Saada'da benzin sıkıntısı nedeniyle mahsur kaldı" dedi.

Telif hakkı n

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri Saada'yı "askeri bölge" olarak kabul ediyor. Cuma günü uçaklardan atılan bildirilerle, sivillerin bölgeyi terk etmesi istendi.

Telif hakkı n

Van Der Klauuw, tüm kenti hedef alma kararının birçok sivili riske sokacağı uyarısında bulundu.

Sınır Tanımayan Doktorlar örgütünden Teresa Sancristoval Cuma gecesi, kentin şiddetli bir bombardımana hedef olduğunu söyledi. Kente uçakların 140 saldırı düzenlediği belirtiliyor.

Sancristoval, doğum yapmak üzere olan beş kadının hava saldırıları nedeniyle kaçtığını söyledi.

Suudi Arabistan, Husilerin saldırılardan korunmak için sivillerin arasına saklandıklarını ya da silahlarını bu bölgelere kaydırdığını söylüyor.