Denizde bekletilen Arakan Müslümanlarının dramı

Telif hakkı Reuters
Image caption Balıkçılar tarafından kurtarılan kaçak göçmenler, Endonezya'nın Aceh eyaletindeki Lhoksukon'da bir barınakta dinlenirken.

Uluslararası Göç Örgütü, Bangladeş ve Myanmar'ın Arakan bölgesinden binlerce kaçak göçmenin Tayland açıklarında denizde bekletildiğini bildirdi.

Örgütün sözcüsü BBC'ye yaptığı açıklamada, Tayland'ın Arakan (Rohingya) Müslümanlarına yönelik önlemleri nedeniyle, insan kaçakçılarının göçmenleri kıyıya çıkarmak istemediklerini söyledi.

Bu nedenle yaklaşık 8 bin Tayland açıklarındaki teknelerde mahsur kaldı.

Son iki gün içinde 2000'den fazla kaçak göçmen kurtarılarak, ya da kıyıya yüzerek Malezya ve Endonezya'ya ulaştı.

Ancak Uluslararası Göç Örgütü'nün sözcüsü Jeff Labovitz, geçen hafta Tayland'ın güneyinde terkedilmiş göçmen kamplarında insan cesetleri bulunması üzerine Taylandlı yetkililerin insan kaçakçılarına yönelik operasyon başlattığını kaydetti.

Jeff Lebovitz bu nedenle, kaçakçıların tekneleri denizde beklettiğini belirtti.

Lebovitz, "Operasyon nedeniyle teknelerin gelmesi durdu sayılır. Ama bir kısmı yolda, bazıları da denizde bekletiliyor. İnsan kaçakçıları kıyıya yanaştıktan sonra göçmenlerden son ödemeleri alıyorlardı. Oysa şimdi bunu denizdeyken yapıyorlar. Bu nedenle denizde bekletilenlerin sayısı artıyor" diye konuştu.

Adaya çıkan göçmenler tutuklandı

Malezya polisi de ülkenin kuzeybatısındaki Langkawi Adası'na 1018 kaçak göçmen geldiğini bildirdi.

Teknelerle dün gece Langkawi'ye çıkan Bangladeşli ve Arakanlı Müslüman göçmenler göçmen bürosuna teslim edilmek üzere tutuklandı.

Üç gündür aç olan göçmenlerin çok halsiz olduğu bildirildi.

Langkawi polis yetkililerinden Cemil Ahmed, "şimdiye kadar ilk kez tek bir gecede Langkawi'ye bu kadar çok sayıda kaçak göçmen geldi. Daha önceki en büyük rakam 400 civarındaydı" dedi.

Telif hakkı EPA
Image caption Arakanlı Müslümanlar Myanmar'daki baskıdan kaçıyor.
Telif hakkı EPA
Image caption Aceh'e ulaşanlara spor salonlarında kahvaltı verildi.
Telif hakkı EPA
Image caption Bazıları teknelerde yiyecek hiçbirşey bulamadıklarını anlattı.

'Yiyecek yok'

Endonezya'da ise Aceh açıklarındaki teknelerden dün yaklaşık 600, bugün de 400'den fazla göçmen kurtarıldı.

Endonezya açıklarındaki teknelerden kurtarılan kaçak göçmenler, Lhoksukon'daki bir spor salonuna götürüldü.

Hasta ve aç bulunan göçmenlerin bir kısmına tedavi uygulandı.

43 yaşındaki Arakanlı Müslüman Raşid Ahmed, Fransız haber ajansı AFP'ye üç ay önce oğluyla Myanmar'dan kaçtığını anlattı. Ahmed, yolda hiç yiyecekleri olmadığını söyledi.

Myanmar'dan kaçan Arakanlı Müslümanlar, genelde Tayland'a gidiyor ve burada kendilerini Malezya'ya götürmeyi vadeden insan kaçakçılarının eline düşüyor.

Kamplardaki cesetler

Kaçakçılar, göçmenleri bazen ormanlardaki kamplarda rehin alarak, yolculuğa devam edebilmeleri için daha fazla para istiyor.

Tayland'da böyle bir terkedilmiş kamplarda insan cesetleri bulunması üzerine yetkililer, insan kaçakçısı olduğundan kuşkulanılan üç Taylandlı ve bir Myanmarlıyı tutukladı.

Özellikle de Budistlerin çoğunlukta olduğu Myanmar'da gördükleri baskıdan kaçan Arakan Müslümanları, ekonomik refaha kavuşmak için Malezya'ya gitmeye çalışıyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne göre, bu yıl Şubat ayı sonu itibariyle Malezya'ya 152 binden fazla sığınmacı başvurdu.

Bunlardan yaklaşık 141 bini Myanmar'ın Arakan ve komşu Chin eyaletinden kaçan göçmenlerden oluşuyor.