Kıbrıs'ta müzakereler yeniden başlıyor

Telif hakkı AP

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Özel Danışmanı Espen Barth Eide, adada müzakerelerin 15 Mayıs'ta yeniden başlaması için anlaşmaya varıldığını söyledi.

Eide, Rum lider Nikos Anastasiadis ve yeni seçilen Kuzey Kıbrıs lideri Mustafa Akıncı'nın Lefkoşa'da müzakerelere dair görüş alışverişinde bulundukları yemeğin 'çok olumlu bir ortamda' gerçekleştiğini söyledi. BM temsilcisi, iki liderin 'yakalanan ivmenin gecikmeden kullanılması ve ilerlenmesi için bu fırsatı kullanmanın önemli olduğu konusunda uzlaştıklarını' ifade etti ve görüşme tarihi olarak 15 Mayıs'ta karar kılındığını söyledi.

Eide, "Müzakerelerin tekrar başlayacağı 15 Mayıs sabahı hep birlikte çalışmaya başlayacağız. Güçlü ve kararlılık gösteren iki liderle çalışarak, onların ortak çabasıyla adaya çözüm gelecek" dedi.

Yaklaşık iki saat süren yemeğin ardından Rum lider Anastisiades Twitter hesabından, "Ülkemizin yeniden birleşmesine öncülük edecek, sağlam bir diyalog için şartların yaratılmasını umuyorum" mesajını paylaştı.

TIKLAYIN: ERDOĞAN VE AKINCI ARASINDA 'YAVRU VATAN' POLEMİĞİ

Kuzey Kıbrıs lideri Akıncı da yine Twitter hesabından paylaştığı mesajda, "Olumlu bir görüşme ve iyi bir başlangıç yaptığımızı düşünüyorum" dedi.

Müzakereler, 2014 yılı Ekim ayında, Kıbrıs'ın Doğu Akdeniz'de petrol ve doğal gaz sondajı için ihaleye çıkmasına misilleme olarak sismik araştırma gemisi Barbaros Hayrettin Paşa'yı Ada'nın güneydoğusuna göndermesi üzerine kesilmişti.

İlgili haberler