Arakan Müslümanlarının denizde hayatta kalma savaşı

Telif hakkı EPA

Birleşmiş Milletler (BM) çoğunluğu Arakan Müslümanı binlerce göçmenin, insan kaçakçıları tarafından terk edildikleri için Güney Doğu Asya denizlerinde günlerdir aç ve susuz olarak teknelerinde sürüklendiklerini açıkladı.

BM; Tayland, Malezya ve Endonezya hükümetlerine, göçmen teknelerini geri çevirmemeleri çağrısında bulundu.

Tayland'ın bölgede insan kaçakçılarını hedef alan operasyonlarından sonra Bangladeş ve Myanmar'dan Malezya ve Endonezya'ya göçmen akını hızlandı.

'En fazla zulüm gören azınlıklardan biri'

Göçmenlerin büyük bölümü, BM'nin "dünyanın en fazla zulüm gören azınlıklarından biri" olarak tanımladığı, Tayland'daki Budistlerin baskısından kaçan Arakan Müslümanları.

BM Mülteciler Örgütü'nden Jeffrey Savage, Malezya ve Endonezya arasında binlerce göçmenin mahsur kaldığını söyledi.

Savage, "Bu insanlar, haftalardır, aylardır denizde beklediklerini, insan kaçakçılarınca terk edildiklerini, çok az yiyecekleri ve suları kaldığını, teknelerinin mazotu olmadığı için sürüklendiklerini söylüyor.

'3 gündür hiç yiyecekleri yok'

Sadece bir teknede 350 kişinin bulunduğu, bu kişilerin 3 gündür yiyecek ve suları olmadığı haber veriliyor.

Telif hakkı AP

Tayland, Bengal Körfezi'ndeki göçmen krizine karşı alınacak önlemleri görüşmek üzere 29 Mayıs'ta bir toplantı düzenleyeceğini açıkladı. Toplantıya 15 ülkenin temsilcileri katılacak.

BM'ye göre, bu yılın ilk üç ayında Arakan Müslümanı ve Bangladeşli 25 bin kişi teknelerle Malezya, Tayland ve Endonezya'ya gitmek amacıyla insan kaçakçılarına ait teknelerle ülkelerini terk etti. Geçen yılın aynı dönemine göre, mülteci sayısının ikiye katlandığı belirtiliyor.

Tayland geçen hafta Malezya sınırı yakınlarında Arakan Müslümanları ve Bangladeşli göçmenlere ait olduğu düşünülen 33 cesedin bulunmasından sonra insan kaçakçılarının kamplarını dağıtmaya başladı. Bu operasyonlar nedeniyle binlerce göçmen karaya çıkamadı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne göre, bu yıl Şubat ayı sonu itibariyle Malezya'ya 152 binden fazla sığınmacı başvurdu.

Bunlardan yaklaşık 141 bini Myanmar'ın Arakan ve komşu Chin eyaletinden kaçan göçmenlerden oluşuyor.