'Blues'un Kralı' BB King öldü

Telif hakkı AFP

Blues müziğinin kralı namıyla tanınan dünyanın en usta Blues müzisyenlerinden, gitarist ve şarkıcı BB King 89 yaşında öldü.

Lucille, Sweet Black Angel ve Rock Me Baby gibi hitleriyle dünyaca tanınan King, Las Vegas'da uykusunda yaşama veda etti.

Çocukluğunda, doğum yeri olan Mississippi'deki pamuk çiftliklerinde çalışan BB King, bir süre sokak müzisyenliği yaptıktan sonra 1940'larda üne kavuştu.

Kariyerinin ilk yıllarında tamamen siyah dinleyiciler için çalan King'in içli şarkıları ve müthiş yeteneği onu kısa süre içinde dünya çapında bir şöhrete taşıdı.

Kuşaklar dolusu müzisyene ilham verdi, yakın zamana kadar yılda en az 100 konser verdi, Eric Clapton ve U2 ile müzik yaptı.

1980'lerde U2 ile birlikte söylediği When Love Comes To Town ve 2000'lerin başında Eric Clapton'la yaptığı Riding With the King büyük başarı elde etti.

'Gelmiş geçmiş en iyi 3. gitarist'

Caz ve caz blues tarzlarını karıştıran King Gibson, ES-344 gitarına "Lucille" adını vermişti.

Amerika ve Avrupa'da yaptığı turnelere, ara sıra 15 çocuğunu görmek için ara verirdi.

Telif hakkı Getty

King 2009 yılında da One Kind Favor adlı albümüyle 15. Grammy ödüllerine layık görülmüştü.

Rolling Stone dergisi onu Jimi Hendrix ve Duane Allman'dan sonra "dünyanın gelmiş geçmiş en iyi üçüncü gitaristi" ilan etmişti.

1995'de yayımlanan Blues Tarihi kitabında müzik eleştirmeni Francis Davis onun için "Louis Armstrong nasıl bir zamanlar caz deyince akla gelen ilk isimse bugün King de blues ile en çok özdeşleştirilen isimdir. King'i dinlemek için blues meraklısı olmanız da gerekmez" diye yazmıştı.

Sanatçının sağlığı son aylarda bozulmuş ve diyabetle ilgili rahatsızlıkları nedeniyle yakında hastaneye kaldırılmıştı.

İlgili haberler