Halkı 'bisiklet üzerinde doğan' ülke: Hollanda

Telif hakkı BicycleDutch

BBC Radyosu'nun "Yüzyılın buluşu" anketinde bisikletin ilk sırada yer alması, Türkiye'deki birçok arkadaşıma anlamsız gelmişti.

Onlara göre bisiklet, çocuklukta karne armağanı olarak alınıp, birkaç kere binildikten sonra kömürlüğe ya da tavan arasına atılan bir araçtı.

Ancak eğer Hollanda, İsveç, Danimarka gibi Batı Avrupa ülkelerinden birinde yaşıyor olsaydınız neden bisiklete "Yüzyılın buluşu" dendiğini daha iyi anlardınız.

Günlük yaşamın vazgeçilmezi

Muhtemelen Somaili Fathya da, muhtemelen bisikletin "Yüzyılın buluşu" seçilmesini anlayamıyordu. Ta ki, sığınmacı olarak Hollanda'ya gelene kadar.

Hollanda'nın Zwolle kentinde 4 çocuğuyla yalnız yaşayan Fathya için alışveriş ya da hastane randevusuna gidip gelmek, büyük bir eziyetmiş.

Ehliyeti olmayan, hayatında hiç otomobil kullanmayan Fathya, hastaneye belediye otobüsüyle gidip gelmiş. Ancak evine biraz uzaktaki süper markete alış veriş için yürümek zorundaymış.

Hollanda'ya yeni gelenler için belediyeler tarafından açılan bisiklet kursunu duymuş. 10 haftalık bir eğitim sonrası bisiklet kullanmayı öğrenmiş. Somali'de böyle bir alışkanlık olmadığı için ilk günler yadırgamış. Hatta biraz da korkmuş.

Ama sabırlı eğitmenlerin desteğiyle de sonunda öğrenmiş. Şimdi küçük çocuklarının birini bisikletin önünde diğerini arkasında okula götürüp getiriyor. Randevularına, alışverişe bisikletle gidiyor.

Bütçesinde önemli bir yer tutan otobüs bileti harcamasından kurtulduğu için sevinçli.

Başbakan da bisikletle işe gidip geliyor

Bisiklet Hollanda'da günlük yaşamın vazgeçilmezidir. Hollandalılar neredeyse bisiklet üzerinde doğar. Çok küçük yaştan itibaren bisiklet kullanmasını öğrenirler.

İlkokuldan üniversiteye kadar hemen hemen bütün öğrenciler okula bisikletle gidip gelir.

Sadece öğrenciler mi? Memurlar, işçiler, işadamları hatta bakanlar ve başbakan işe gidip gelmek için çoğunlukla bisikleti tercih eder.

Telif hakkı evworld.com

Lahey'de sabah saatlerinde çantasını bisikletinin arkasına bağlamış, takım elbisesiyle pedal çeviren Başbakan Mark Rutte'ye rastlamak sıradan olaylardan biridir.

Zaman zaman ülkeye gelen resmi konuklarla görüşmeye de bisikletle giden Başbakan Rutte, bu nedenle sık sık uluslararası medyada haber olur.

Trene binerken katladığı bisikletini Lahey Merkez İstasyonu'na inince açıp parlamentoya doğru ilerleyen milletvekili ya da bakanlar da başkentin değişmeyen görüntülerindendir.

Nüfus 16 milyon, bisiklet sayısı 20 milyon

Bisiklet hem ucuz, hem sağlıklı bir ulaşım aracı. Bu nedenle özellikle Avrupa'da kullanımı giderek yaygınlaşıyor.

Avrupa Bisiklet Federasyonu tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Danimarka ve Hollanda bisiklet kullanımı açısından ilk sıralarda.

Hollanda ve Danimarka, 2013 araştırmasında birinciliği paylaşmıştı. Bu kez Danimarka az farkla Hollanda'nın önüne geçmiş.

Günlük yaşamda en fazla bisiklet kullanımı, güvenlik ve bisiklet turizmi açısından Hollanda ilk sırada. Ancak bisiklet satışı ve bisiklet derneği üyeleri açısından Danimarka'nın gerisinde.

Nüfusu 16 milyon civarında olan Hollanda'da yaklaşık 20 milyon bisiklet bulunuyor. Her Hollandalı bir ya da birden fazla bisiklete sahip. Nüfusun yüzde 84'ü bisiklet kullanıyor.

Trafikte öncelik bisikletlilerin

Bisikletlilerin trafikte önceliği var. Kazalarda, diğer araçlara karşı bisikletlilerin mutlak üstünlüğü var.

Bisiklet yollarının oto yollarla kesiştiği kavşaklarda, bisikletlere yol vermek için çok bekleyen sayıda TIR ya da başka araçlara rastlarsınız.

Ülkenin tamamı bisiklet yollarıyla birbirine bağlanmış. En güneydeki Maastricht'ten en kuzeydeki Groningen'e hiçbir trafik tehlikesi yaşamadan, bisiklet yoluyla ulaşabilirsiniz.

Bu nedenle bisiklet turizmi de hızla gelişiyor. Siz bisikletle ülkeyi dolaşırken, bağlı olduğunuz turizim acentası konaklayacağınız otele eşyalarınız yerleştiriyor.

Bisiklet hırsızlığı en fazla işlenen suçlardan. Yıllık yaklaşık 1 milyon bisiklet çalınıyor Hollanda'da. Halkın büyük çoğunluğu ikinci el bisiklet kullanıyor, bu nedenle bisikleti çalınan birçok kişi polise gitmiyor.

Gitse de sonuç almak zor. Çünkü o anlık ihtiyaç için çalınan bisiklet, kullanım sonrası ülkenin her köşesini çevreleyen kanallardan birine atılıyor.

Her yıl kanallarda yapılan temizlik sırasında çok sayıda bisiklet bulunuyor.

İstasyonların çevresi bisikletler için park yeri olarak ayrılmış. Ancak artan bisiklet sayısı yüzünden parklar yetersiz kalıyor.

Dünyanın en büyük bisiklet parkı

Bu nedenle Hollanda'nın ve demiryollarının merkezi sayılan Utrecht'te dünyanın en büyük bisiklet parkı yapılıyor. Geçen yıl temeli atılan park, 12 bin 500 bisiklet kapasiteli.

Telif hakkı AFP

Hollanda'da, Harley Davidson modelinden yatarak sürülene kadar çok sayıda bisiklet görmek mümkün. Ön ve arkasında çocuklar ve bebekler için özel oturma bölümü olan "anne bisikleti" de en yaygın olanlardan.

Bisikletlerin ön ve arkasına takılan, çocuk ya da köpek taşımak için tasarlanmış vagonlar da Hollanda sokaklarında sık rastlanan araçlardan.

Geçen Perşembe günü İsa Peygamber'in göğe çıkışının kutlandığı dini bayram (Ascension) nedeniyle resmi tatildi.

Lüksemburg'a gitmek için yola çıktığımda, uzun karavan kuyruklarıma rastladım. Hepsinin arkasında en az 2 bisiklet asıldıydı.

Uzun hafta sonunu Belçika ve Lüksemburg'daki kampinglerde geçirecek olan Hollandalılar'ın vazgeçilmez aksesuarlarından biri de bisikletlerdi.

Lüksemburg'da da tatili ve güneşli havayı fırsat bilen bisiklet sürücüleri yollardaydı. Hollanda gibi her tarafta bisiklet yolu yok. Ancak Avrupa'nın bu sakin ülkesinde sürücüler bisikletlilere oldukça saygılı.

Engebeli ve dar yollara rağmen kaza oranı çok düşükmüş. Bu nedenle Avrupa Bisiklet Federasyonu'nun araştırmasında bisiklet sürücüleri için en güvenli ülke seçilmiş.

Araştırmaya göre Slovenya, Avrupa'da en fazla bisiklet satılan ülke. Avrupa'da "bisiklet dostu ülkeler" sıralamasında Danimarka ve Hollanda'nın ardından İsveç üçüncü sırada. Onu Finlandiya, Almanya, Belçika, Slovenya, Macaristan ve Avusturya izliyor.