Bursa'da kadın derneği Mor Salkım milletvekili adaylarını sorguluyor

Telif hakkı Safak Timur
Image caption Burcu Üzümcüler (solda) ve Dilek Üzümcüler bu dilek ağacını mahalle çalışmalarına götürüp kadınların dileklerini yazmalarını istiyor.

Bursa, 7 Haziran'daki genel seçimlerde siyasi partilerin kadınları en yüksek sıradan milletvekili adayı gösterdiği illerden biri. 11 milletvekili çıkaracak ilde CHP ve HDP'nin ilk sıra adayları kadın. AKP'nin ilk 11'de, CHP'nin ise ilk 5'te 2 kadın adayı var.

Kendilerini "siyaset üstü" olarak tanımlayan, Bursa Valiliğiyle beraber çalışan ve yönetim kurulunda hem CHP hem AKP üyesi kadınların yer aldığı Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği ise seçim zamanı gözlerini hem kadın hem erkek tüm milletvekili adaylarına çevirmiş durumda.

Bursa'nın merkezindeki Kent Meydanı'nda AKP'nin ikinci sıradan milletvekil adayı Emine Yavuz Gözgeç, camekanlarla kalabalıktan ayrılmış mobil bir stüdyoda, yerel televizyon kanallarından Line TV'de kadın sunucunun sorularını yanıtlıyor.

"Mor Salkım Soruyor" isimli programı sunan Burcu Üzümcüler, Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği'nin yöneticilerinden.

Mor Salkım, Bursa'da aile içi şiddetten kaçan kadınlara karakoldan sığınma evine kadar adım adım yol gösteren ve devletin sığınma evine yerleşen kadınlara, sığınaklardan çıktıktan sonra hayatlarını kurmaları için yardım eden tek dernek.

Sunucu Burcu Üzümcüler, programda AKP'nin milletvekili adayı Emine Yavuz Gözgeç'e, "Meclise giderseniz kadın adayların kendilerine daha fazla yer bulması için neler yapacaksınız?" diye soruyor. Üzümcüler kameralar önünde Gözgeç'ten, daha fazla kadının seçilebilir yerden aday gösterilmesi için partisine baskı yapma sözü vermesini istiyor.

"Başbakanımızda (kadın adayların) sayısının artması için irade görüyorum" diyen Gözgeç, daha önce kadın kolları başkanlığı yapmış olması nedeniyle, şu anda da kadın teşkilatları ile bağlantı içinde olduğunu ve dayanışmanın kendiliğinden oluşacağını söylüyor.

'Amacımız adayları birbirine kırdırmak değil'

Mor Salkım üyeleri milletvekili adaylarına sorular soruyorlar ve cevap almak konusunda da hayli ısrarcılar.

Line TV'deki televizyon programı da işte böyle bir amaçla çıkmış. Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği'nin yöneticilerinden Burcu Üzümcüler, amaçlarının "farklı siyasi görüş ve ideolojiden kadın adayları birbirine kırarak yarıştırmak olmadığını" özellikle vurguluyor.

Basında yer alan haberlere göre 2015 genel seçimlerinde birinci sıradan aday gösterilen kadın sayısı AKP'de 3, CHP'de 14, MHP'de 2, HDP'de ise 25.

Telif hakkı Safak Timur
Image caption Asiye Kolçak (soldan ikinci) Mor Salkım üyelerinin sorularını yanıtlıyor

Mor Salkım'ın Beşevler'deki ofisinin kapısından nezaket ziyaretinde bulunmak için HDP'nin Bursa birinci sıra adayı Asiye Kolçak giriyor. Kadınlar bir masanın etrafında oturuyorlar ve önce Mor Salkım'dan kadınlar neler yaptıklarını anlatıyor. Sonra sıra sorulara geliyor.

Kolçak'ın uzattığı kartviziti alan derneğin yöneticisi Dilek Üzümcü, milletvekili adayına "Burada yazan telefonunuzu seçimden sonra değiştirecek misiniz?" diye soruyor. Kolçak, 15 yıldır aynı telefonu kullandığını söylüyor.

Gülüşmeler eşliğinde sohbet devam edereken, Mor Salkım yöneticileri seçilebilecek yerlerden HDP'nin kaç kadın aday gösterdiğini, kadınların parti örgütlenmesindeki yerini soruyor. Dilek Üzümcü ve bir başka dernek yöneticisi Suzan Kümbi, HDP barajı geçerse meclise kaç kadın vekil yollayacaklarını hesap etmeye çalışıyor.

Cuma günü ise CHP'nin kentteki birinci sıra adayı Lale Kırbıyık Mor Salkım'ın TV programına konuk oldu.

'Tüm milletvekilleri aynı dili kullanmalı'

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği'nin kurucuları ağırlıkla siyasette kadın-erkek eşitliğin sağlamak amacıyla çalışan Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA-DER)'in Bursa şubesinde yıllarca çalışmış kadınlardan oluşuyor.

Şiddeti önlemenin kadınların siyasete katılımı konusunda can alıcı olduğunu düşünmeleri Mor Salkım'ı kurmalarını sağlamış.

Telif hakkı Safak Timur

Derneğin yöneticilerinden Dilek Üzümcü "Seçimden ne bekliyorsunuz?" sorusuna şöyle yanıt veriyor:

"Sihirli bir değnek bekliyorum ben aslında. Siyasetçilerin hepsinin şunu demesini bekliyorum: 'Bakın hâkimler, savcılar tecavüz eden adam asla haksız tahrik indirimi almamalı, tecavüz tecavüzdür kadının beyanı esastır.' Siyasetçiler kadın ya da erkek dillerini değiştirmeliler. 550 milletvekilinin hepsinin aynı dili kullanması gerekiyor."

Burcu Üzümcüler ise kadın adayları ve tüm siyasetçileri seçimden sonra da izlemeye takip edeceklerini söylüyor ve ekliyor:

"Kadın adayların kendilerinden sonra (kadın vekillerin) sayısının artışı için partilerine yaptırım uygulamalarını, benden çok biz diyebilmeyi öğrenmelerini, kadın vekillerin kadın sorunu üzerinde bir araya gelebilmelerini ve tek ses olabilmelerini bekliyorum."

İlgili haberler