Bursa otomotiv işçisinin Türk Metal öfkesi

Telif hakkı Reuters
Image caption Renault işçilerinin fabrika önündeki bekleyişi devam ediyor. İşçi temsilcileri işverenle görüşüyor.

Bursa'da başta Renault ve TOFAŞ olmak üzere üretimi durduran 12 bini aşkın metal işçinin öfkesinin hedefinde ilk günden bu yana Türk Metal Sendikası var.

İşçilerin verdiği sayıya göre, “işçinin yanında olmamakla” suçladıkları Türk Metal'den istifa edenlerin sayısı Renault'da yüzde 98'e, vardı. Tofaş'ta ise yüzde 51'i geçti. Diğer işyerlerinde de istifalar var.

Otomotiv sektöründe eyleme katılan ya da destekleyen hangi işçiyle konuşursanız konuşun bir solukta iki talepten bahsediyor. “Ücretler iyileştirilecek, Türk Metal sendikası fabrikadan gidecek.”

Bunları hemen arkasından “kimse eylemler nedeniyle işten atılmayacak” talebi takip ediyor.

BBC Türkçe’ye konuşan Türk Metal Sendikası Başkanı Pevrul Kavlak ise işçilerin verdiği sendikadan ayrılma oranlarının gerçeği yansıtmadığını savunuyor ve “Bu rakamlar doğru değil” diyor.

TIKAYIN - 5 SORUDA BURSA METAL İŞÇİLERİNİN EYLEMİ

Bursa otomotiv sektörü

70 bin

üzerinde kişiye istihdam sağlıyor

  • Toplam otomotiv üretiminin Bursa'da gerçekleşen kısmı %59

  • Bursa'daki otomotiv işletmelerinin genele oranı %15

  • 2014 yılında Bursa'nın otomotiv ihracatı 7,4 milyar $

AFP

İşçilerin öfke öyle bir boyutta ki, altı gündür fabrika içinde ve önünde ücretlerinin iyileştirilmesi için yatıp kalkarak eylem halinde olan işçilerden biri “Bize şimdi '500 lira zam verdik' deseler, Türk Metal gidene kadar yine buradayız” diyor.

İşçiler için son damla, Türk Metal sendikası ile Metal İşverenleri Sendikası (MESS) arasında Bosch'ta münferiden imzalanan toplu sözleşmede verilen zammın, diğer fabrikaları geçmesi.

Ancak Pervrul Kavlak Bosch sözleşmesi konusunda işçilerin yanıltıldığı görüşünde.

‘3.1 için bu kadar insan sokağa dökülmez’

Telif hakkı hurriyet.com.tr
Image caption Türk Metal Sendikası Başkanı Pevrul Kavlak: Olaylar yatıştığında biz de Yönetim Kurulumuzu toplar ne hata yapıldığına bakarız.

İşçilerin Bosch sözleşmesi tepkisine yanıt veren Pevrul Kavlak, “Bosch çalışanları için yapılan sözleşme 2012 – 2014 yıllarını kapsıyor. O dönem için alınan maaş artışı yüzde 69,85. Aynı dönem için Renault ve TOFAŞ işçisi yüzde 66,75 artış aldı. 3.1 için bu kadar insan sokağa dökülmez” diyor.

Kavlak Bosch’ta ücretlerin artırılmadığı dönemde istifalar yaşandığını, bazı işçilerin geçim sıkıntısına düştüğünü de anlatıyor ve o dönemde işverenin kendi insiyatifini kullanarak bazı işçilerin maaşlarında iyileştirmeye gittiğini belirtiyor.

TIKLAYIN - RENAULT İŞÇİSİ 'İNSANCA YAŞAYACAK ÜCRET' İSTİYOR

Bu işçilerin de toplu sözleşme kapsamına girmesiyle maaşlarının ortalamaların üzerine çıktığını ifade eden Kavlak, “Ancak bunların sayısı 5 bin çalışan içinde sadece 191. Buna sendikanın yapabileceği bir şey yok” diyor.

Renault önünde eylemde olan işçilerden biriyse bu duruma “Bosch'ta o farkı kapatacaktı, bize de zammımızı verecekti” şeklinde itiraz ediyor.

Ancak zam ve toplu sözleşme meselesi, işçiler açısından buz dağının sadece görünen yüzü.

Türk Metal'in otelleri

Senikanın ikisi 5 yıldızlı olmak üzere, Didim, Ankara, Ereğli ve Girne’de otelleri bulunuyor.

Büyük Anadolu oteller zinciri, 52 yıllık sendikanın zenginliğinin ve gücünün göstergelerinden biri.

Sendikanın internet sitesinde Ankara Esenboğa havalimanına sadece 2 km mesafede olduğu yazılan termal otel için “Ankara’nın en büyük kongre, eğitim, seminer ve sporcu otelidir” deniyor.

Bursa'da, otomotiv sektörünün devi Renault'da üretimi durduran işçilerle konuşmak için fabrika önünde beklerken, büyük markalara üretim yapan Coşkunöz fabrikasının işçileri dayanışma ziyaretine geliyor.

Günlerden Perşembe. Coşkunöz işçileri üretimi henüz durdurmamış. Vardiya çıkışında soluğu yürüme mesafesindeki Renault'da almışlar.

Sendikaya öfkelerinin nedenini anlatıyorlar.

Telif hakkı Reuters
Image caption İşçilerin eylemine aileleri de fabrika önündeki bekleyişe katılarak destek veriyor.

Biri “Türk Metal otel yaptırdı. Kimse faydalanamıyor. Bize ayırdıkları kontenjan oda sayısı kaç biliyor musun? 3 ya da 5. O da kura ile” diyor.

Bu konuşmadan bir gün sonra, Cuma gece vardiyasında Coşkunöz işçileri de şalteri indirecek.

Sendika Başkanı Pevrul Kavlak ise “Ankara’daki otelimizde 127 bin işçi kalmıştır. Eğityim için gelen işçilerin tümü otelde kaldı” diyerek karşı çıkıyor.

Tofaş işçileriyse her ay maaşlarından 80 liranın sendikaya aidat olarak kesildiğini söylüyor. Sendikanın 180 bin üyesi olduğunu söylediğini aktarıp, hesap yapıyorlar. Vardıkları sonuç sendikanın aylık gelirinin milyonlarla ifade edildiği.

Pevrul Kavlak ise “Bu süreçte sendikamızın bir hatası olmuşmudur? Elbette olmuştur. Toplu sözleşme itirazları dışındaki her protestoyu saygıyla karşılarım. Olaylar yatıştığında biz de Yönetim Kurulumuzu toplar ne hata yapıldığına bakarız” diyor.

Türk Metal'in 'helvası'

Tofaş işçileri üretimi durdurma eylemine devam ederken, bir yandan da hâlâ ‘Sendikadan ayrılın’ çağrıları yapıyor.

Facebook'ta işçilerin kurduğu ve direnişten fotoğrafların haberlerin paylaşıldığı “Diren Tofaş” sayfasında çoğu yenmiş bir tepsi helva fotoğrafı “TM'nin (Türk Metal'in) helvasını yiyoruz” başlığıyla paylaşılmış.

İşçiler, sendikadan istifa etmek isteyenler üzerinde ciddi bir işten atma baskısı olduğunu söylüyor. Sendikanın kendilerini fişlediğini, fotoğraflarını çekerek öne çıkan işçileri tespit ettiğini iddia ediyor.

Tofaş'ta çalışan işçilerden biri 5 Mayıs'ta başka fabrikalarda çalışan işçilerin Organize Sanayi Bölgesi'nde Türk Metal'dan topluca istifa etmek için toplanırken yaşananları hatırlatıyor.

İşçi, aralarında Tofaş'ta çalışan sendika temsilcilerinin de bulunduğu Türk Metal yöneticilerinin işçilere saldırıp dövdüğünü söylüyor.

Tofaş işçisi, “Bizim yanımızda çalışan insanlar saldırdı” diyor.

Diğer fabrikalardaki işçiler de sendika dendiğinde bu olayı sıklıkla hatırlatıyor.

Sendikal demokrasi

Telif hakkı Reuters
Image caption Renault işçileri araçların üzerindeki logoların üzerine siyah bant çekerek protestolara devam ediyor.

İşçiler aidatları her ay maaşlarından otomatik olarak kesilen Türk Metal Sendikası'nda temsilcilerini dahi kendilerinin seçemediğini söylüyor.

Coşkunöz fabrikasındaki işçilerden biri “Cumhurbaşkanını Başbakanı oy verip seçme hakkım var, para verdiğim sendikanın temsilcisini seçme hakkım yok” diyor.

İşçilerin taleplerinden biri de bu, kendi temsilcilerini müdahale ve baskı görmeden kendileri seçmek.

İşçiler sendika gidince ne yapacak?

Türk Metal'in fabrikalardan gitmesi eylemdeki işçilerin ilk önceliği.

Daha sonra ne olacağı sorusuna verilen cevaplarsa çeşitli. Ama başka bir sendikaya geçmeme fikri öne çıkıyor.

İşçilerin çoğu, sendika istemediklerini, fabrikanın kendi seçtikleri temsilcileri doğrudan muhattap alıp tanımasını istiyor.

Başka sendikaya geçmeyi aramızda tartışıyoruz diyenler de var.

Coşkunöz'den bir işçi, bu konuyu henüz tartıştıklarını söylüyor. Herhangi bir sendikayla bağları olmadığını söylüyor ve ekliyor: “Kendi hakkımızı kendimiz alacağız.”

Türk Metal Sendikası Başkanı Pevrul Kavlak ise “Sorunun diyalogla çözülmesini istiyoruz. Ortalık yatışınca, üretim yeniden başlyınca elbette Bursa’ya gidip işçilerle görüşürüm” diyor.

İlgili haberler