İzmir: Alsancak'ta CHP, Limontepe'de HDP

Telif hakkı Selin Girit

"İzmir demokrat bir şehirdir. Demokrasinin kalesidir. Kaptırmak istemiyoruz. Oyum tabii ki CHP'ye!"

50'li yaşlardaki Canan Mert, "Oyunuzu kime vereceksiniz?" soruma bu yanıtı veriyor.

Canan Hanım'ın yanında bisikleti var. Zaten konuşmamızdan az önce, Süslü Kadınlar Bisiklet Turu'na katılan yaklaşık 30 diğer kadınla birlikte Konak sahilinde pedal çeviriyorlardı.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, aslen öğretmen olan Sema Gür tarafından iki yıl önce başlatılan bir girişim...

Tura katılanlar yılda bir kez bisiklet sepetlerine papatyalar-güller koyuyor, saçlarına çiçekli bantlar takıyor, şıkır şıkır kıyafetlerini-topuklu ayakkabılarını giyip bisikletle İzmir caddelerini arşınlıyor.

Göztepe sahilinde mola verdiklerinde konuştuğumuz Sema Hanım, "Bisiklet özgürleştirir" diyor ve ekliyor: "Kadınların fikirleri önemli. Özgürleşmelerine katkıda bulunmak lazım."

Sema Hanım oyunu CHP'ye verecek ama (Anadolu Partisi lideri) Emine Ülker Tarhan'ı da beğeniyor, başarılı buluyor."

Bir diğer hanım, Ayten Kalender de "Oyum CHP'ye. Özgür, ilerici kadınlar olmak istiyoruz." diyor.

"Süslü Kadınlar" arasında kararsız olanlar da var. "CHP ile Vatan Partisi arasında gidip geliyorum" diyen de, "Biz ailece hep CHP'ye verdik oyumuzu. Yine herhalde CHP’ye veririz" diye tercihini açıkça söyleyen de...

Telif hakkı Selin Girit

İzmir'de CHP yine favori, HDP'ye ilgi artıyor

İzmir'in dört bir yanı 19 Mayıs'ın da etkisiyle Türk bayraklarıyla, Atatürk posterleriyle donatılmış.

Sokaklarda ise partilerin flamaları asılı. Kordon'da yol boyunca MHP bayrakları görülüyor.

Telif hakkı Selin Girit

CHP İl Başkanlığı Cumhuriyet Meydanı'na bir çelenk bırakmış. Yer yer de AKP ve HDP’nin hafta sonunda yapacakları mitinglerine dair duyurular göze çarpıyor.

2011'deki son genel seçimlerde, İzmir'de oyların yüzde 43,48'ini CHP, yüzde 36,77'sini AKP, yüzde 11,28'ini ise MHP almıştı.

Geçen yılki yerel seçimlerde de tablo pek değişmemiş; CHP oyların yüzde 45,86'sını alarken AKP’nin oyları yüzde 32,31'e gerilemişti.

Tahminler, genel seçimlerde İzmir'de yine CHP'nin birinci parti çıkacağı yönünde. Diğer seçimlerden farklı olarak ise özellikle gençler nezdinde ve İzmir'in dış mahallelerinde HDP'ye artan bir ilgiden söz etmek mümkün.

MHP'li seçmen: HDP barajı geçmeli

"HDP seçim bürosu gibiyiz, değil mi?" diyor Limontepe'deki bir kahvehanenin sahibi olan İlkay Kutal.

Telif hakkı Selin Girit
Telif hakkı Selin Girit

Limontepe, CHP’nin elindeki Karabağlar Belediyesi'ne bağlı bir mahalle. Kahvehanenin dört bir yanı HDP adaylarının posterleriyle dolu.

İlkay Kutal, "HDP'ye, (Selahattin) Demirtaş'a oyumuz. Umut için, ekmek için, halkların özgürlüğü için" diyor ve ekliyor:

"HDP inşallah geçecek barajı.”

MHP'ye oy vereceğini söyleyen taksi şoförü Ethem Danaalan da "HDP barajı geçmeli bence. Şu an güçlü muhalefet yapacak bir lidere ihtiyaç var. Ben MHP’liyim ama Demirtaş’ın düzgün, dürüst bir siyasetçi olduğunu düşünüyorum.” diye konuşuyor.

Son iki seçimde AKP'ye oy verdiğini söyleyen bir diğer kahvehane sahibi Hakan Karataş da HDP’nin barajı geçmesini umduğunu söylüyor, bunun nedeninin şu sözlerle açıklıyor:

"HDP barajı geçsin ki, iktidarın meclisteki sandalye sayısı düşsün. Yoksa istedikleri gibi yasalar çıkarıyorlar."

Karataş "AKP’nin açılımlarını, barış sürecini, sağlık-eğitim reformlarını beğeniyordum. Eskiden sabahtan ilaç sırasına girerdik, akşama alamazdık ilacı. AKP bunları değiştirdi. Ama şimdi bilmiyorum oyumu kime vereceğimi." diyor.

'Erdoğan, Atatürk'ten sonra en iyi liderlerden'

Aynı masada oturan Hacı Hacı ise "Yiğidi öldür hakkını yeme" diye söze karışıyor. "Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk’ten sonra gelmiş geçmiş en iyi liderlerden biridir. Bence bu ülke için en iyi çözüm başkanlık sistemidir." şeklinde konuşuyor Hacı Hacı.

O sıra 60 yaşlarındaki "Hasan Amca" giriyor kahveye, konuşulanları duyup müdahale ediyor, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplu açılışlarda yaptığı konuşmalara tepki gösteriyor:

"Halkın yarısı ona oy vermedi. Hangi cumhurbaşkanı elinde Kuran-ı Kerim'le miting yaptı? Bir ömrüm bitti, böyle Cumhurbaşkanı görmedim ben."

Cumhurbaşkanının tarafsız olmadığını söyleyenlere, "Barış süreci bir yere varmayacak" diyenler ekleniyor. "HDP barajı geçmezse savaş ortamı geri gelir mi?" diye korkularını dile getirenlere, "Koalisyon bu ülkenin başına bela" sözleri karışıyor.

Hakan Karataş ise "Ne güzel. "Aynı masada oturuyoruz ama farklı düşüncelere sahibiz. Arkadaşız işte biz. Siyasetçi değiliz ki, niye kavga edelim?" diyor.

HDP'ye 'Kadın adayı yok' eleştirisi

Alsancak'taki bir kafede sosyal medyadan yaptığımız çağrıyı duyup gelen bazı seçmenlerle buluşuyoruz.

Telif hakkı Selin Girit

Masadakilerin bir bölümü CHP’ye oy vereceğini söylüyor, bir bölümü ise HDP’ye...Burada da HDP’nin barajı geçmesinin önemli olduğuna vurgu var. Ancak eleştiriler de yok değil.

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden akademisyen Itır Bağdadi, "HDP’nin İzmir'den çıkarabileceği milletvekili sayısı birdir. Ama ön sıralarda hiç kadın aday yok.. Ben feministim. Kadınlarla ilgili tüm partiler hayal kırıklığı yarattı. Kime oy vereceğime daha karar vermedim." diyor.

Genel olarak LGBTİ (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Transgender ve İnterseks) adayların eksikliğinden şikayet ediyorlar.

"HDP Eskişehir'de 6. sıradan bir LGBTİ aday gösterdi" diyor trans aktivist Demet Yanardağ ve ekliyor:

"Lütfettiler. Türkiye genelinde bir tane bile seçilebilecek LGBTİ aday göstermediler."

CHP İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir de sohbete katılanlardan biri. "Kadın, gençlik, LGBTİ konularında çözüm üreten bir partiyiz biz. Ön seçim yapan, demokrasiyi kendi içinde gerçekleştiren tek partiyiz. İzmir'de her iki bölgede de birinci sıradaki adaylarımız kadın." diyor Özdemir.

Oy kullanmayacağını söyleyen biri, "CHP Meclis'e giriyor da ne oluyor?" diye soruyor. Ona, "En azından Kordon'da rahat bira içebiliyoruz" diye bir yanıt geliyor.

Sohbet sonlanırken her biri diğerini oy kullanmaya, oyuna sahip çıkmaya çağırıyor.

Seçimi boykot ettiğini söyleyen Demet Yanardağ ise gönüllü sandık görevlisi olarak çalışacağını söylüyor ve ekliyor:

"Oy kullanmıyorum ama oy kullananların hakkına sahip çıkıyorum. İnsanlık bunu gerektirir."

İlgili haberler