Mutlu Kaya'nın ailesinden 'töre iddialarına' tepki

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

3 gün önce Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde ablasının evinde silahlı bir saldırıya uğrayan 19 yaşındaki Mutlu Kaya'nın ailesi, saldırının medyaya yansıtılış şekline tepkili. Aile fertleri, "Bizde töre kurallarına yer yok" diyor.

Mutlu Kaya, "Sesi Çok Güzel" adlı yarışma ile adını duyurmuştu. Uğradığı saldırı sonrası Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi'nde yoğun bakımda.

Diyarbakır Valiliği, Mutlu Kaya'nın 26 yaşındaki erkek arkadaşı V.E.'nin tutuklandığını açıkladı. V.E. saldırıyı gerçekleştiriği yönündeki iddiaları reddediyor.

Tedavisi süren genç kız ise kafasındaki kurşun nedeniyle hala uyutuluyor. Doktorlar, oluşan ödemden dolayı ameliyat olup olamayacağına üçüncü günün sonunda karar verecek. Kaya ailesi hastanenin kapısında Mutlu'dan gelecek güzel bir haber için dua ediyor.

Mutlu'nun durumunu ve olayın nasıl geliştiğini öğrenmek için hastanede aileyi ziyaret ettim. Ben gittiğimde, ailenin birçok ferdi bahçenin bir köşesinde yere serdikleri sofranın etrafına oturmuş, yemek yiyorlardı.

Telif hakkı Hatice Kamer

'Haberler bizi perişan etti'

Bazı gazetelerin olayı bir "namus meselesi" gibi göstermeleri, Kaya ailesini çok üzmüş.

Mutlu'nun teyzesi Güllü "Ablam ve eniştem, kızlarının ölüm döşeğinde olması yetmiyormuş gibi, gün boyu gazetecilere bu saldırının namus meselesi olmadığını anlatıp durdular. Bu onları da, hepimizi de çok perişan etti" diyor.

Fotoğrafını çekmeme izin vermeyen Mutlu'nun ablası Songül ise şunları söylüyor:

"Altısı kız, sekiz kardeşiz. Mutlu en küçük kız kardeşimiz. Ne kötü bir şans ki, Mutlumuz sesinin güzelliği ile değil, başına gelen bu talihsiz olay yüzünden dünya basınında yer almış. Oysa o bir gün sesiyle tanınan biri olmak istiyordu."

Telif hakkı Hatice Kamer

Ben abla ile konuşurken, bir genç röportaj yapmama müdahale edip "Eğer röportaj yapacaksanız, babası, ağabeyi ile yapın, onlar size demeç versin. Şimdi röportaj zamanı değil” diye tepki gösterince, Mutlu'nun ablaları genci sakinleştirip sorun olmayacağını söylüyor.

"Abla kusura bakma, tepkim sana değil ama gelip konuşuyorlar sonra da yanlış haber yapıyorlar. Namus meselesi gibi gösteriyorlar" diyerek basında yer alan ve aileyi töhmet altında bırakan haberlere kızdığını söylüyor bu genç...Bir süre sonra sakinleşiyor ve bana bir bardak kola ikram ederek, "Sizden tek bir ricamız var, doğruyu yazın ve Mutlu için dua edin" diyor.

Ergani’den ziyarete komşu kadınlar da gelmiş. Onlar da "Öyle şey olur mu? Anne, baba, erkek kardeşleri Mutlu programa gittiğinde ona eşlik ediyorlardı. Allah kimseyi gazetecilerin eline düşürmesin" diye konuşuyor.

Telif hakkı Hatice Kamer

'Tek isteğimiz, sağlığına kavuşması'

Mutlu, Dilek Ablasının evindeyken vurulmuş. Dilek hala olayın şokunu ve üzüntüsünü üzerinden atamamış. Ağlamaktan sesi kısılmış, zor konuşuyor. Gözleri ağlamaktan kan çanağına dönmüş.

Ailenin maddi durumu düşük olduğu için kardeşinin iki yıldır kendisinde kaldığını söyleyen Dilek "Kurban olurum kardeşime, haftanın birincisi olmuştu. 24 Mayıs'ta konser olacaktı. Bu yüzden gece boyu prova yaptı. Erkek kardeşim de bizdeydi. Gece erkek kardeşimin çığlığıyla uyandım. Kardeşim yerde yatıyordu. Kimin vurduğunu görmedik" diyor ve ekliyor:

"Sesi güzeldi, babam kendi elleriyle kardeşimi Güzel Sanatlar Lisesi’nde kaydetti. Üniversiteye de sadece bir ay gidebildi. Maddi sıkıntılardan dolayı ara verdi. Benim yanımda okulda kantinde çalışıyordu. Yarışmaya da üniversite eğitimine devam etmek için başvurdu. Annem, babam hepimiz sonuna kadar ona destek olduk. Tek isteğimiz, kardeşimizin sağlığına kavuşup aramıza dönmesi."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AKP milletvekili adayları, Mutlu'nun ailesini arayıp acil şifa dileyen arasında. Aile arayıp şifa dileyenlere teşekkür ediyor.

Doktorlar Mutlu Kaya ile ilgili olarak, şu anda ameliyatı gerektirecek bir durumun olmadığını, genç kızın yoğun bakımda tedavisinin sürdüğünü söylüyor.

Mutlu'nun annesi Sevim ise beni şu sözlerle uğurluyor:

"O bizim çiçeğimizdi. Sekiz kardeşin en mutlusu o olsun diye adını Mutlu koyduk. Ama mutluluğu bu kadar mı sürecekti. Kurban olduğum Allahım onu bize bağışla ve lütfen siz de dualarınızı esirgemeyin".

İlgili haberler