'Ukrayna'da yakalananlar Rus askeri'

Telif hakkı EPA
Image caption Rusya Ukrayna'daki ayrılıkçılarla bağı olduğunu reddediyor.

Bir süre öncesine kadar Rusya yanlısı isyancılarla, hükümet güçleri arasında yoğun çatışmalara sahne olan Ukrayna'da yakalanan iki kişinin Rus askeri olduklarını itiraf ettikleri bildirildi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) görevlileri, yaralı olarak yakalanan ve Ukrayna'nın başkenti Kiev'deki bir askeri hastanede bulunan kişilerle görüştü.

AGİT görevlileri daha sonra yayınladıkları raporda, Rus askerlerinin silahlı olduklarını ancak saldırı emri almadıklarını belirtti.

Raporda şöyle denildi:

"Aralarından biri, bağlı bulunduğu askeri birlikten Ukrayna'ya gitmesi için emir aldığını söyledi. Üç ay süreyle rotasyona gidecekti. Her ikisi de daha önce Ukrayna'da görev yaptıklarını kaydettiler. Biri ısrarla Ukrayna'daki çatışmalara katılan Rus askeri olmadığını söyledi".

Cumartesi günü Ukrayna birlikleri tarafından Rusya sınırının yaklaşık 30 kilometre yakınlarında vurularak yaralanan iki kişi "terör eylemlerine katılmakla" suçlanıyor.

Ukrayna'daki ayrılıkçılara yardım etmekle suçlanan Rusya, ayrılıkçılarla çarpışan Rusların gönüllüler olduğunu savunuyor.

Rusya, yakalananların itirafı konusunda açıklama yapmadı ancak daha önce bu iki kişinin orduyla ilişiği kesilmiş eski askerler olduğunu bildirmişti.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov ise bugün "iki Rus vatandaşının serbest bırakılması için gerekli adımların atılacağını" söyledi.

Ukrayna'nın doğusunda Rusya yanlısı isyancıların Nisan 2014'de Donetsk ve Luhansk'ın bazı kesimlerini ele geçirmesinden sonra çıkan çatışmalarda 6 binden fazla kişi öldü.

Şubat ayında ilan edilen ateşkes de sık sık ihlal ediliyor.

İlgili haberler