TOFAŞ'ta anlaşma sağlandı, gözler Renault'da

TOFAŞ yönetimiyle, eylemdeki işçiler arasında gece geç saatlerde anlaşmaya varıldı.

Bir haftadan fazla süredir üretimin durduğu Renault'da ise eylem devam ediyor.

TOFAŞ'ta işveren işçilerin, Türk Metal Sendikası'nın gitmesi ve eylemler nedeniyle kimsenin işten çıkarılmaması yönündeki taleplerini kabul etti.

İşçilere ayrıca prim şeklinde zam yapılmasına karar verildi.

Bu zammın önce 1 hafta içinde yatmak üzere 1000 TL ve toplu sözleşmenin sona erme tarihi olan 2017 yılına kadar da yıllık 2400 lira prim olarak verileceği duyuruldu.

TIKLAYIN - 5 SORUDA BURSA METAL İŞÇİLERİNİN EYLEMİ

Ancak daha sonra rakamların net olmadığı ücretlerin ileri bir tarihte açıklanacağı söylendi.

İşçilerin direnişle ilgili haberleri paylaştıkları “Diren Tofaş” sayfasında ise saat ücret üzerinden zam alınmamış olmasına dair memnuniyetsizlik belirten paylaşımlar var.

İşçiler dün işveren tarafından 500'e yakın eylemci işçinin üretime başlamaya ikna edilmiş olduğunu, bunun söz verilen taleplerin karşılanması konusunda şüphe yarattığından bahsediliyor.

Anlaşmanın ardından TOFAŞ'ın önündeki eylem çadırları toplandı. İşçilerin Pazartesi günü TOFAŞ'ta işbaşı yapması bekleniyor.

'İşten atmakla tehdit ettiler'

İşçiler Renault'da saat ücreti başına bir anlaşma yapılmasını, bunun için Renault işçisine destek verilmesini, bundan sonraki süreçte ise Türk Metal Sendikası'ndan istifalara devam edilmesi için çalışılmasını tartışıyor.

BBC Türkçe'ye konuşan 8 yıllık bir TOFAŞ işçisi, işten atılmama ve sendikanın gitmesi taleplerinin karşılanmasının kendileri için önemli olduğunu söyledi.

Zam konusunun saat ücreti üzerinden hesaplanmamış olmasının olumsuz karşılandığını söyleyen işçi, "İçeride görüşme yürüten arkadaşlarımıza baskı uyguladılar. İşten atmakla tehdit ettiler" dedi.

İşçi, "Türk Metal (fabrikada) bitmiştir, asla Türk Metal'e geçiş olmayacak" şeklinde konuştu.

İlgili haberler