'IŞİD Palmyra'da 400 sivili öldürdü'

Telif hakkı HEDIYE LEVENT

Suriye Devlet Televizyonu Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) geçen hafta ele geçirdiği antik kent Palmyra'da çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 400 kişiyi öldürdüğünü ileri sürdü.

Reuters haber ajansı, görgü tanığı olduğu ifade edilen kişilerin demeçlerini yayınlayan devlet televizyonunda tarihi eserlerin de zarar gördüğünün belirtildiğini aktardı.

Suriye'de Beşar Esad rejimi karşıtlarına yakın gruplar da IŞİD'in Palmyra'yı ele geçirmesinin ardından sokaklarda 'yüzlerce cesedin' olduğunu ifade ediyorlar.

Telif hakkı BBC World Service

'Suriye ordusu karşı saldırıya hazırlanıyor'

Associated Press haber ajansına konuşan Humus vilayeti valisi Talal Barazi, Esad'a bağlı ordu birliklerinin Palmyra yakınlarına sevk edildiğini ve karşı saldırı hazırlıklarının süedüğünü belirtti.

IŞİD'in çok sayıda sivili öldürdüğünü iddia eden Barazi, "Planlama devam ediyor. Palmyra çevresinde askeri harekat yakında başlayacak" dedi.

Ancak Barazi harekatın zamanlaması konusunda detay vermedi.

TIKLAYIN - 'ÇÖLÜN GELİNİ' PALMYRA

Birinci ve ikinci yüzyıldan kalma sütunlu yolları ve tapınaklarıyla tanınan Palmyra, antik çağın en önemli kültür merkezleri arasında. Kent, BM'nin kültür örgütü UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

IŞİD militanları, daha önce Irak'ta aralarında Hatra ve Nimrud da bulunan antik kentleri yağmalayarak yıkmıştı.

Örgüt İslamiyet öncesi eserleri "put" olarak niteliyor.

UNESCO, Palmyra'nın zarar görmesinin "insanlık için çok büyük bir kayıp olacağı" uyarısında bulunmuştu.

İlgili haberler