Avustralya'da tampon vergisine son

Telif hakkı THINKSTOCK

Avustralya Hazine Bakanı Joe Hockey, eyalet ve bölge yönetimlerinden tampon ve diğer hijyenik ürünlerden tüketim vergisinin kaldırılmasını istedi.

Aybaşında internet üzerinden yapılan kampanyada "beden işlevlerinin" vergilendirilmemesi talep edilmiş ve 90 binden fazla imza toplanmıştı.

Avustralya'da prezervatif ve güneş koruma kremi gibi ürünlerin tersine, tampon ve hijyenik pedlerden yüzde 10 tüketim vergisi alınıyor.

Bakan Hockey, eyalet ve bölgesel yönetimler nezdinde bu ürünlerin vergiden muaf tutulması için lobi yapacağını söyledi.

Ancak Başbakan Tony Abbot daha sonra Hockey'in bu net vaadinden geri adım attı.

Abbot, "Çok sayıda kişinin neden bu verginin kalktığını görmek istediğini anlıyorum ama bu hükümetin atmayı planladığı bir adım değil." dedi.

Abbot daha sonra kararı eyalet yönetimlerinin vereceğini ekledi.

Kampanya Sydney Üniversitesi öğrencisi Subeta Vimalarajah tarafından başlatılmıştı.

İmzaya açılan dilekçede, "Prezervatifler, kayganlaştırıcılar, güneş kremleri, nikotin bantları önemli sağlık ürünleri olarak sınıflandırılıyor. Ama 10 milyon Avustralyalı’nın üreme sağlığı ve hijyeni de önemli değil mi?" diye soruluyor.

'20 milyon dolar gelir'

Vimalarajah hükümetin tampon ve hijyenik pedlerden yılda 20 milyon dolar vergi aldığını tahmin ediyor.

Tüketim vergisinde herhangi bir değişiklik için eyalet ve bölge yönetimlerinin onay vermesi gerekiyor.

Vergi 2000 yılında John Howard'ın Muhafazakâr hükümeti tarafından çeşitli federal ve eyalet vergilerinin yerine konmuştu.

Muhalefet ve küçük partilerle yapılan müzakerelerden sonra temel gıda maddeleri, bazı kurslar ve tıbbi ürünler vergiden muaf tutulmuştu.