HDP’den baraja karşı mevsimlik işçi atağı

Telif hakkı Sinan Onus

Ankara'dan, Polatlı'ya doğru giden hızlı trenin penceresinden bakarken Temelli'den itibaren boy vermiş yemyeşil buğday, arpa tarlaları ve birbirlerinden uzakta araziye öbek öbek serpilmiş çadırlar dikkatimi çekiyor.

Polatlı'ya indiğimde çadır sakinlerinin, Güneydoğu'dan getirilen mevsimlik işçiler olduğunu öğreniyorum.

İlçe merkezinde seçmenle konuşmadan önce Sarıoba köyü yakınlarına gidiyorum. Bu işçilerin yaşam koşullarıyla birlikte her seçim oy verememe sorunları çok sık gündeme geliyor.

Birkaç gündür yağan yağmur sonrası çamurlaşan toprak nedeniyle otomobillerin girmesinin mümkün olmadığı çadırları geçip Ankara Çayı'nın hemen dibindeki bir çadır grubuna yöneliyorum.

Sadece bu çadır grubunda 500-600 kişi yaşıyor. Gelecek aylarda sayının ikiye katlanacağı belirtiliyor.

Çadırların arasında koşup oynayan okul çağındaki çocuklar dikkatimi çekiyor.

Çoğunun öğrenci olduğunu ama ailelerinin bırakacak kimseleri olmadığı için yanlarında getirdiklerini duyuyorum.

Okullar tatil olmadığı halde Mayıs ayında Polatlı'ya gelen bu çocuklar, Ekim ayında memleketlerine döndükten sonra ancak okula devam edebiliyormuş.

Günlük 40 TL

"Çavuş" olarak tabir edilen kişilerden izin alıyor ve Karkan ailesinin çadırına misafir oluyorum.

Önce yaşadıkları sorunları konuşuyoruz. Kadın-erkek ayrımı olmadan günlüklerinin 40 TL olduğunu söylüyorlar.

Sabah TSİ 07.00'de başlayan mesaileri 17.00'de sona eriyormuş ve kazançlarını da aynı gün değil, bölgeden ayrılırken alıyorlarmış.

Her çavuşun, 50-100 gündelikçisi var. Çavuşlar, işçiler ve ailelerinin her türlü ihtiyacından sorumlu.

Bu nedenle işçiler, günlüklerinden yüzde 10'unu çavuşlara verdiklerini ifade ediyorlar.

Telif hakkı Sinan Onus

Çavuşlar da çalışanlar gibi Doğu ve Güneydoğu illerinden ancak onların çoğu ikametlerini almışlar ve yıllardır Polatlı'da oturuyorlarmış.

İşçilerin su, hijyen, çadır hayatının zorlukları gibi sorunlarını dinledikten sonra sohbet seçimlere dönüyor.

Buradaki mevsimlik işçilerin çoğu nüfus kaydını bu bölgeye aldırmadığından oy vermek için memleketlerine gitmeleri gerekiyor.

Siirtli İbrahim ve Hüseyin Karkan, Polatlı'dan önce Adana'da olduklarını orada işler azalınca buraya geldiklerini aktarıyor.

"Oy kullanmayacak mısınız" şeklindeki soruma Hüseyin Karkan, "Burada kullanamayacağız ama oy vereceklerin hepsi memleketlerine dönecek, orada kullanacak" diyor.

'Her oyun önemi var'

Buradaki mevsimlik işçilerin tamamına yakını, oyunun Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) vereceğini ifade ediyor.

11 senedir Polatlı'da oturan Diyarbakırlı Çavuş Fırat da aynı şeyi söylüyor ve ekliyor, "Bu seçime çok asılıyoruz. Barajı aşmamız lazım."

Çavuş Fırat, arazi sahiplerine oy kullanmaya gideceklerini söylemediklerini, "Tarla ot bağladı, işler aksadı" benzeri itirazları olacağını düşündüklerini ama dinlemeyeceklerini belirtiyor.

Fırat, "Barajı aşmak için her oyun önemi var. Tüm çavuşlar aynı fikirde ve bu kez bir oya bile sahip çıkacağız" diyor.

HDP Polatlı İlçe Örgütü de mevsimlik işçilerin, bağlı oldukları seçim bölgelerinde oylarını kullanması için organizasyon yapıyor.

İlçe Eş Başkanı Ekrem Akbay imkanı olan mevsimlik işçilerin kendi imkanlarıyla, olmayanların ise HDP tarafından kiralanan otobüslerle seçim bölgelerine götürülüp getirileceklerini anlatıyor.

Ziyaret ettiğim çadır bölgesi için şimdiden 2 otobüsün kiralandığını belirten Akbay, "Bize oy verip vermemeleri önemli değil, gitmek isteyen herkesi götürüp getireceğiz" diye konuşuyor.

İlgili haberler