FT: Demirtaş Erdoğan'ı durdurmak için kumar oynuyor

Telif hakkı AP

İngiliz Financial Times gazetesi, Halkların Demokratik Partisi (HDP)'nin Meclis'e girebilmek ve başkanlık sisteminin önüne geçebilmek için "ya hep ya hiç" niteliğinde bir savaş yürüttüğünü yazdı.

Gazetenin İstanbul'daki Türkiye muhabiri Daniel Dombey'nin imzasını taşıyan haberde şu satırlar yer alıyor:

"Eğer HDP yüzde 10 barajını aşar ve AKP'nin oyu kamuoyu araştırmalarındaki gibi yüzde 40-45 bandında olursa, Türkiye'yi yönetenler 2002'den bu yana sahibi oldukları tek parti hükümetini kaybetme riskiyle karşı karşıya. Bu durumda Sayın Erdoğan'ın başkanlık sistemi sevdası da son bulacaktır.

"Ancak eğer HDP barajın kılpayı altında kalırsa, ki aynı kamuoyu araştırmaları Sayın Demirtaş'ın partisini barajın sınırında gösteriyor, parti parlamentodaki temsil gücünü tamamen kaybedecek. Bu durumda HDP'nin kazanacağı en az 40 sandalye AKP'ye gidecek ve iktidar partisi parlamentoda rahatlıkla çoğunluğu elde edecek.

"Tüm bunlar, HDP'nin, daha önceki kararlarının aksine seçime bağımsız adaylarla değil parti olarak girerek aldığı riskler."

'İki grubun tavrı önemli'

Financial Times, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı "solcu lider" nitelendirmiş.

Gazete, potansiyel Demirtaş sempatizan iki grubun seçimdeki tavrının, HDP'nin yüzde 10 barajını aşıp aşmamasında belirleyici olacağı görüşünde.

Financial Times'a göre bu gruplar, "Demirtaş'ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçiş planına karşı olduğunu vurgulayarak sempatisini kazanmaya çalıştığı laik Türkler ve AK Parti'yi destekleme geleneği olan dindar Kürtler."

"Laik Türklerin" HDP'ye sempati ile baksa da halen güven duymadıklarını yazan Financial Times, Öcalan faktörünün ve hükümetle yürütülen müzakerelerde başkanlık sisteminin Kürtlere geniş özerklik tanınması koşuluyla kabul edileceğine dair inancın bunda önemli rol oynadığını yazıyor.

Financial Times'taki haber şu satırlarla noktalanıyor:

"Pazar günü yapılacak genel seçimlerin sonucunu büyük oranda "laik" seçmenin Öcalan'dan mı yoksa Erdoğan'dan mı daha çok nefret ettiği belirleyecek."

İlgili haberler