ABD Senatosu'ndan telefon dinlemelere kısıtlama

Telif hakkı Reuters
Image caption Yasanın kabulünün gecikmesinde Cumhuriyetçi Partili senatör Rand Paul'un itirazları etkili oldu.

ABD Senatosu, ülke vatandaşlarının telefon görüşmelerine dair verileri toplayabilmesini kısıtlamayı yasayı onayladı. Yasa, Başkan Barack Obama'nın da onayı ile yürürlüğe girdi.

"Özgürlük Yasası" uyarınca, dinleme-izleme operasyonlarının çoğunu yürüten ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) telefon görüşmelerine dair kayıtları almak için artık mahkemeye başvurması gerekecek.

NSA'in ayrıca telefon veya internet şirketlerinden toplu bilgi isteyemeyeceği, her şahıs, hesap veya elektronik cihaz için ayrı başvuru yapması gerektiği bildiriliyor.

Veriler de hükümetin biligisayar ağında değil, telefon ve internet şirketlerinde saklanacak.

Geniş yetkilere tırpan

Amerikan hükümeti, 11 Eylül 2001'deki saldırılardan bu yana telefon görüşmelerini izlemek konusunda geniş yetkilere sahipti.

Bu yetkiler, hükümetin telefon ve internet şirketlerinden telefon görüşmesi kayıtlarını topluca almasına olanak tanıyordu.

"Kim, kimi ne zaman aradı?", "Görüşme ne kadar sürdü?" sorularının cevabı alınabiliyor ancak görüşmelerin içeriği gizli kalıyordu.

Bu yetkileri kapsayan "Vatanseverlik Yasası"nın süresi dolunca, onun yerine gündeme gelen 'Özgürlük Yasası' Senato'dan geçmemişti.

Ancak geçen hafta yasayı reddeden Senato, Vatanseverlik Yasası'nın süresinin uzatılamayacağı belli olunca Özgürlük Yasası'na onay verdi.