FIFA Başkanı istifa etti

Telif hakkı AFP

FIFA Başkanı Sepp Blatter bir basın toplantısıyla istifa ettiğini açıkladı.

Geçen Çarşamba günü İsviçre'de yedi üst düzey yetkili, 14 kişiyi hedef alan ABD savcılık operasyonunun bir parçası olarak tutuklanmıştı.

ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch, FIFA yetkililerinin Dünya Kupası'na ev sahipliği, başkanlık seçimleri, yayın hakları konularında rüşvet aldığını iddia etmişti.

FIFA'nın 17 yıldır başkanı olan 79 yaşındaki Sepp Blatter, tutuklama ve yolsuzluk iddialarının gölgesinde Cuma gübü seçimlere katılmış ve yeniden FIFA Başkanı seçilmişti.

TIKLAYIN - Sepp Blatter yine FIFA başkanı

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği Başkanı Michel Platini, "Bu zor ve cesur bir karardı ancak doğru karardı" dedi.

BBC'ye istifayı değerlendiren İngiltere Futbol Federasyonu Başkanı Greg Dyke ise "Bu futbol için harika bir haber. Yıllar önce yapılması gerekirdi" ifadelerini kullandı.

'FIFA'nın daha derinlikli bir yapılanmaya ihtiyacı var'

Basın toplantısında konuşan Blatter, "Benim yönetimim futbol dünyasındaki herkes tarafından destek görmüyor. FIFA'nın daha derinlikli bir şekilde yeniden yapılanmaya ihtiyacı var" dedi.

Blatter, yeni seçimlere kadar sorumluluklarını yerine getireceğini söyledi:

"Bir daha aday olmayacağım için, seçimlerin kaçınılmaz kısıtlamalarından bağımsız olacağım ve daha ileriye götürmeye odaklanabileceğim. Daha önceki girişimlerimizin ötesinde temel reformlar yapabileceğim."

"Yıllardır idari reformlar yapmak için uğraşıyorum; bu çabaların devam etmesi ancak yeterli olmadığını açıkça görüyorum."

İstifa eden başkan bu karara "Başkanlığı ve hayatının son 40 yılı üzerine uzun uzun düşündükten sonra vardığını" söyledi.

FIFA'ya ve onun çıkarlarına olan bağlılığını vurgulayan Blatter, "FIFA'nın benim için çok önemli. Bu nedenle istifa kararını alıyorum" şeklinde konuştu.

Bir sonraki olağan kongrenin 13 Mayıs 2016'da Meksika'da yapılacağını kaydeden Blatter, Yönetim Komitesi'nden yeni başkan seçimi için olağanüstü kongreyi toplamasını isteyeceğini belirtti.

Olağanüstü kongrenin Aralık 2015 ile Mart 2016 arasındaki bir tarihte gerçekleşmesi bekleniyor.

İlgili haberler