Paris toplantısında IŞİD'e karşı strateji gündemde

Telif hakkı AFP

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) karşıtı koalisyona üye 20 ülkenin bakanları Paris'te toplanarak gruba karşı stratejilerini ele alıyor.

Irak Başbakanı Haydar El Abadi de toplantıya katılıyor. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, geçirdiği bisiklet kazasında bacağını kırdığı için görüşmelerde yer almıyor. Paris toplantısında Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil ediyor.

Toplantı IŞİD'in Mayıs ayında Ramadi'yi ele geçirmesini izliyor.

Irak Başbakanı Haydar el Abadi, Paris toplantısından önce yaptığı açıklamada, IŞİD'in Irak'taki ilerleyişinin tüm dünya kamuoyu açısından bir "yenilgi olduğunu" söyledi. Cihatçıların ilerleyişini durdurmak için bütün dünyanın desteğine ihtiyaç duyduklarını söyleyen el Hamadi, "Bize aslında pek destek gelmiyor. Irak'ın desteklenmesi konusunda çok şey söyleniyor ama cepheye pek az katkı yapılıyor." dedi.

Telif hakkı Pentagon

"IŞİD stratejisi sonuçsuz kaldı"

BBC muhabiri Frank Gardner, 20'den fazla devletin temsilcilerinin Paris'te toplanıyor olmasının IŞİD'e yönelik mevcut uluslararası stratejinin sonuç vermediğine işaret ettiğini kaydediyor.

Irak ve Suriye'deki IŞİD mevzilerine yoğun hava saldırıları düzenlenmesine ve Irak ile Kürt birliklerinin güçlendirilmesi için yüzlerce Batılı askeri eğitimcinin görevlendirilmesine rağmen IŞİD güçleri bölgede yeni kazanımlar elde etmeye devam ediyor.

Irak'ın IŞİD'e karşı giderek artan şekilde Şii gönüllülere bel bağlaması, ülkede mezhepler arası gerilimin artması endişesini doğuruyor.

Paris'ten bildiren BBC muhabiri Lucy Williamson da, hava saldırılarının IŞİD'e karşı beklenen etkiyi göstermemesiyle, görüşmelerin artan şekilde Irak'ın siyasi düzlemine doğru kaydığını söylüyor.

Muhabirimiz, çoğu İran tarafından desteklenen Şii savaşçıların Sünni bölgelerde kazandığı yeni rollerin, Fransa'nın tanımıyla, "özellikle kırılgan" bir durum yaratığını söylüyor.

Fransa dışişleri bakanlığı toplantı öncesinde, "Irak krizinin çözülmesi için kalıcı siyasi çözümlerin" tartışılacağını açıklamıştı.

Toplantıdan bir gün önce IŞİD Irak'ın Anbar eyaletinde 45 Iraklı polisi öldürdü.

Paris'teki toplantıda ayrıca çatışmanın kültürel mirasa karşı yarattığı tehidin, azınlıkların uğradığı zulmün ve mülteci sorununun da ele alınması bekleniyor.

"Suudi Arabistan, Körfez Bölgesi, Mısır, Suriye, Türkiye ve Avrupa ülkelerinden niye bu kadar çok terörist geliyor?"

Uluslararası topluluktan Irak'ın IŞİD'le savaşması için silah edinmesine yardımcı olunmasını isteyen Başbakan el Abadi, "Kendi başımızın çaresine bakmak zorunda kalıyoruz. Mali sorunlarımız nedeniyle yeni silah alımı anlaşmalarına giremiyoruz. Silah alımı anlaşmalarının çoğu önceki hükümet zamanında Ruslarla yapılmıştı. Şimdi Amerika Ruslara yaptırım uyguladığından bu silahları edinmekte çok büyük sorunlar yaşıyoruz." diye konuştu.

Yaptırımlar yüzünden İran'dan da silah satın alamadıklarını söyleyen el Abadi, "Silah istemiyoruz am lütfen silah alabilmemize olanak sağlayın." dedi.

IŞİD'in yalnızca Irak ve Suriye'nin değil, tüm dünyanın sorunu olduğunu söyleyen el Abadi, "Örgüte yabancı militan katılımı her zamankinden fazla. Bu uluslararası sorun ve çözüm bulunması gerekiyor.

Başbakan el Abadi, yakın bir zamana dek 10 militandan 6 kadarı Iraklıyken şimdi bu durumun tersine döndüğünü ve IŞİD'in, ideolojiye inanmış, bu yola baş koymuş, ölmeye hazır ama intihar bombacısı olmayan, yeni bir militan kuşağı yetiştirdiğini söyledi.

El Abadi, "uluslararası toplum Suudi Arabistan'dan, Körfez Bölgesi'nden, Mısır'dan, Suriye'den, Türkiye'den ve Avrupa ülkelerinden niye bu kadar çok terörist geldiğini açıklamak zorunda." dedi.

İlgili haberler